Demokraté chtějí znovu hlasovat o přiřknutí státního statusu Washingtonu, D.C.

Demokraté ve Sněmovně opět koketují o návrhu zákona, který by Washingtonu, D.C. přiřkl status státu. Schválení se ve Sněmovně dočkal už loni, přes Senát ale neprošel. Při novém složení Kongresu jsou ovšem Demokraté optimističtější. Město by se tak stalo oficiálním 51. americkým státem.

Washngton D.C.
doporučujeme

Debatu o změně statusu hlavního města Spojených států ve Sněmovně obnovila kongresmanka reprezentující federální distrikt District of Columbia Eleanor Holmesová Nortonová. Přidružený návrh zákona představil v Senátu současně demokrat Tom Carper.

Tam návrh skončil loni v létě, kdy mu oponovala republikánská většina. Nortonová ale věří, že s demokratickou kontrolou obou komor Kongresu by se tentokrát zákon mohl dočkat svého schválení. Dle MSNBC má za sebou demokratka rekordní podporu více jak dvou set sněmovních reprezentantů.

Nortonová v úterý uvedla, že iniciativa dolní komory postupně nabírá i podporu mezi senátory. Podle ní nebyl Washington, D.C. nikdy k získání statusu plnohodnotného státu blíže než nyní. V praxi by to na příklad znamenalo, že by se obyvatelé města dočkali vlastní lokální vlády nebo plnohodnotného zastoupení v Kongresu.

Nortonová tak kromě podpory Kongresu věří i v podporu prezidenta Bidena. Mluvčí Sněmovny Nancy Pelosiová údajně přislíbila o návrhu nechat opětovně hlasovat. Zatímco by ale měl bez problému projít Sněmovnou, šance, že ho schválí i Senát, je stále mizivá.

Demokraté by totiž i navzdory těsné většině potřebovali hlasy nejméně deseti republikánů. Postoj mnohých z nich se ale od léta nezměnil. Nelíbí se jim především myšlenka, že zastoupení v Kongresu Washingtonu, D.C. by bylo s největší pravděpodobností demokratické.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

06.03.2021 15:10 Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama