Demokraté mohou stále vybojovat Senát. O jeho složení by se rozhodlo v lednu

Naděje demokratů na převzetí kontroly v obou komorách Kongresu stále žijí. S jistotou si udrží Sněmovnu, v souboji o zbývající křesla v Senátu ještě neřekli své poslední slovo. Cesta k získání většiny je však krkolomná.

Senát USA
doporučujeme

Byť ještě nejsou hlasy ve všech okrscích sečteny, z průběžných výsledků je jisté, že si Demokraté i letos pojistili kontrolu nad dolní komorou Kongresu. Mnohem kritičtěji pro ně vypadá Senát. V něm si potřebovali udržet svých 12 křesel a přeobsadit další minimálně tři, aby dosáhli na těsnou většinu. 

Průzkumy jejich vyhlídky hodnotily vcelku pozitivně, demokratům se i podařilo prorazit v Coloradu a v Arizoně, kde Mark Kelly a John Hickenlooper vystřídají doposud úřadující republikánské senátory. Vzápětí ovšem přišli o křeslo v Alabamě, v Jižní Karolíně a v Maine úřad úspěšně obhájili republikáni. 

Ve hře je Severní Karolína, která na konečné výsledky stále čeká. S většinou hlasů již sečtených ovšem demokratický vyzyvatel Cal Cunningham zaostává za Thomem Tillisem stále o necelá 2 %. Zajímavý je vývoj v Michiganu, kde demokrat Gary Peters svou pozici obhajuje.

Doposud si zde vedl dobře republikán John James, Peters aktuálně drží velmi těsný náskok 0,2 %, sečtených je zhruba 95 % hlasů. V Georgii se bojuje hned o křesla dvě. Jeden souboj se odehrává mezi demokratem Raphaelem Warnockem a republikány Dougem Collinsem a úřadující senátorkou Kelly Loefflerovou.

Jelikož ani jeden z nich zcela jistě nepřekročí nutnou hranici 50 % hlasů, kterou ukládá místní legislativa, volby postoupí do druhého kola. Tam se s největší pravděpodobností utkají Warnock a Loefflerová. O druhé křeslo bojují úřadující senátor David Perdue a demokrat Jon Ossoff. Perdue prozatím vede, sečteno je zhruba 95 % hlasů.

Byť demokratům mnoho možností nezbývá, dveře k získání těsné většiny jsou stále pootevřené. Pokud by se jim podařilo zvítězit v Georgii a udrželi si i Michigan, mohou stále pomýšlet na zisk 50 křesel. V tomto případě bychom se konečné složení Senátu dozvěděli až počátkem příštího roku, neboť druhé kolo senátních voleb v Georgii se uskuteční až 5. ledna. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Vítězství Bidena potvrdila i Arizona

30.11.2020 22:07 Další z klíčových bojišť z letošních prezidentských voleb ve Spojených státech vyhlásilo oficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama