Demokraté přehráli na úvod Trumpova procesu děsivé momenty z lednového útoku. Exprezident plánuje odvetu

Hned v úvodu procesu v americkém Senátu s exprezidentem Donaldem Trumpem demokraté svým kolegům připomněli některé z děsivých záběrů lednového útoku na Kapitol. Řada senátorů si při pohledu na některé záběry zakrývala oči. Sám Trump je ale přesvědčen, že bude osvobozen. Údajně již plánuje svou odvetu.

Donald Trump
doporučujeme

Senátní proces s Donaldem Trumpem otevřeli zástupci sněmovních demokratů sestřihem několika záběrů lednového útoku na Kapitol iniciovaným exprezidentovými příznivci. Právě z podněcování onoho povstání byl Trump počátkem tohoto roku obviněn. Na záběrech bylo vidět na příklad zastřelení Ashli Babbittové, které se spolu s ostatními podařilo do budovy Kongresu proniknout.

Scény mapující jednotlivé momenty útoku doprovázely komentáře Donalda Trumpa a jeho příspěvky na twitteru. Dle serveru Politico si v průběhu mnozí senátoři zakrývali oči a kroutili hlavami. Demokratičtí zástupci zároveň trvali na tom, že vedení procesu s hlavou státu mimo funkci není v rozporu s Ústavou. Reagovali tak na námitky republikánských senátorů, kteří se chystají o neústavnosti procesu hlasovat.

Dle demokratů se exprezident odvolává na Ústavu jen proto, že se pokouší vyhnout zodpovědnosti za vybízení k lednovému povstání, jak dále píše Politico. Tento argument označili za „frašku“. Demokraté považují tvrzení označující stíhání bývalé hlavy státu za neústavní za nelogické. Argumentují i tím, že mají oporu v několika expertech na ústavní právo. 

,,To by doslova znamenalo, že prezident může zradit svou zem, opustit úřad a vyhnout se ústavní žalobě,“ uvedl jeden z demokratických zástupců Joe Neguse. Svůj nesouhlas s konáním procesu dalo najevo již v lednu 45 senátorů. Je tak pravděpodobné, že stejně jako v případě prvního procesu s Donaldem Trumpem před dvěma lety ho Senát osvobodí. Demokraté by pro jeho odsouzení potřebovali podporu nejméně 17 republikánů.

Ve své osvobození věří i sám Donald Trump. Dle Politico exprezident a jeho poradci věří, že z procesu vyjde jako vítěz a upevní tak svůj vliv uvnitř Republikánské strany. Lidé z jeho blízkého okruhu se navíc domnívají, že řadu těch, kteří se v kauze impeachmentu postavili proti němu, čeká odveta.

Mezi takovými je na příklad nebraský senátor, republikán Ben Sasse, který minulý týden přirovnal trumpismus k „občanské rakovině“. Jaké medium Trump zvolí je ale zatím dle serveru Politico nejasné. Exprezident je stále výrazně limitován odepřeným přístupem na sociální sítě jako twitter.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama