Demokraté příliš neuspěli ve volbách do Kongresu, důvodů je hned několik

Ačkoliv není v amerických volbách zatím definitivně rozhodnuto, demokraté v Kongresu již podle projekcí tuší, že se jim nepodařilo dosáhnout výsledků, které předpokládali. Ve Sněmovně reprezentantů sice udrží většinu, nicméně zřejmě oslabí. Stále také není jasné, zda se jim podaří obrátit poměr sil v Senátu, na což vynaložili obrovské množství peněz.

Podle agentury AP se Demokratická strana snaží přijít na to, co předpokládaný neúspěch způsobilo.

Podle některých členů se strana příliš soustředila na otázku veřejného zdravotního pojištění, zatímco voliči se obávali především o stav ekonomiky. Jiní tvrdí, že se dostatečně nebránili nařčením ze "socialismu", kterými je častovali republikáni. Chybu hledají rovněž ve způsobu vedení své kampaně, kterou kvůli obavám z koronaviru přesunuli převážně na internet. Za špatné pak mnozí demokratičtí zákonodárci označují to, že nedokázali včas prosadit další balík pomoci pracovníkům zasaženým pandemií covidu-19.

Možná nejdůležitější je ale zjištění, že strana stále dobře nerozumí potřebám voličů Donalda Trumpa a nedokáže je správně oslovit, píše AP.

Kolem 30 demokratických zákonodárců si vyměňovalo svoje postřehy a výtky ve čtvrtek v asi tříhodinovém konferenčním hovoru. Nikdo z nich zatím nevystoupil proti nejvýše postavené demokratce v Kongresu Nancy Pelosiové, která se zároveň snažila svoje spolustraníky přesvědčit, že očekávaný výsledek není pro demokraty zas až tak nepříznivý. Biden má nyní větší šanci na znovuzvolení než Trump, demokraté si udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů a o Senátu ještě není rozhodnuto. "Nezvítězili jsme v každé bitvě, ale vyhráli jsme válku," řekla podle zdrojů AP Pelosiová.

Demokraté v Kongresu přitom měli před volbami výraznou finanční výhodu před republikány a jejich zklamání je o to větší, že jim průzkumy veřejného mínění předpovídaly významné zisky, ne pouze oslabené obhájení stávajících pozic.

Někteří zákonodárci neúspěch svádí rovněž na neschopnost jasně se distancovat od priorit levicovějšího křídla strany. To například podpořilo výzvy snížit rozpočty policejních sborů a převést prostředky na sociální programy. Takové volání se objevilo společně s masivními protesty proti rasismu a policejní brutalitě, jež vypukly v červnu. Strana podle mnohých také nedostatečně podporovala Izrael.

"Myslím, že Demokratická strana musí dát jasně najevo, že nepodporujeme ideje jakými je socialismus, snižování rozpočtu policie, nebo antisemitismus," prohlásila kongresmanka Stephanie Murphyová z centristického křídla strany s tím, že předpokládané výsledky podle ní nelze vydávat za výhru.

Většina demokratů se však shoduje v tom, že musí přijít na způsob, jak získat podporovatele, které ztratila kvůli Trumpovi. "Je tu něco, co nám ohledně Trumpových voličů nedochází?" položil otázku zákonodárce Ami Bera. "Protože k volbám přišlo hodně Trumpových voličů," dodal.

Související

Více souvisejících

Volby USA Demokratická strana (USA) Kongres USA Senát USA Sněmovna reprezentantů kongresu USA USA (Spojené státy americké) Nancy Pelosiová (politička USA) Donald Trump Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

EU a NATO tlačí na Řecko a Španělsko: Dejte Ukrajině své Patrioty

Řecko a Španělsko jsou pod stále větším tlakem spojenců z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby dodaly Ukrajině více systémů protivzdušné obrany. Uvedl to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy