Demokraté sepisují ústavní žalobu na Trumpa. Úplně se zbláznili, vzkázal

Američtí demokraté zahajují přípravu konkrétního znění ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. V projevu k národu to dnes oznámila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Nancy Pelosiová. Její slova potvrzují spekulace médií, že Sněmovna by o impeachmentu mohla hlasovat ještě do konce roku. Verdikt by pak vynesl Senát ovládaný Trumpovými republikány. "Demokracie je v sázce," varovala Pelosiová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Trump po projevu Pelosiové s sérii příspěvků na twitteru demokraty za jejich krok ostře zkritizoval a varoval, že kvůli nim se může v budoucnu dosud jen zřídkakdy uplatňovaný impeachment stát "rutinním způsobem", jak zaútočit na prezidenta. "Dobrá věc je, že republikáni ještě nikdy nebyli jednotnější. Zvítězíme," uvedl prezident. "Demokraté by se měli stydět, na tribunál v Senátu se těšíme," uvedl ještě před Trumpovým komentářem v prohlášení Bílý dům.

Demokraté, kteří mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, chtějí ve sněmovním právním výboru zformulovat návrh bodů žaloby. Příslušné články budou obsahovat obvinění, jejichž konkrétní popis je podmínkou pro rozhodování o žalobě na půdě Senátu. Podle amerických médií jde o zneužití moci, o bránění průchodu spravedlnosti a opovrhování Kongresem.

O obžalobě bude právní výbor jednat v pondělí a podle stanice CNN by jeho členové o ní měli hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

"Vyšetřovatelé našli víc než dostatečné důkazy o tom, že prezident Trump zneužil úřad pro svůj politický prospěch a porušil ústavní slib," řekla Pelosiová.

Žalobu vyvolala takzvaná ukrajinská kauza, kterou odstartoval červencový telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Šéf Bílého domu v něm žádal, aby Kyjev zahájil vyšetřování Joea Bidena, Trumpova pravděpodobného protikandidáta v prezidentských volbách. Trump údajně hrozil, že v opačném případě zablokuje vojenskou pomoc Ukrajině a nebude souhlasit s přijetím Zelenského v Bílém domě.

Dnešnímu projevu Pelosiové podle agentury AP ve středu předcházela schůze poslaneckého klubu demokratů, na níž se šéfka Sněmovny kolegů dotázala, zda skutečně s podáním žaloby souhlasí. Odpovědí byl podle osob přítomných v sále všeobecný souhlas.

Bílý dům na projev Pelosiové okamžitě zareagoval. "Demokraté by se měli stydět, na tribunál v Senátu se těšíme," citovala z prohlášení Bílého domu agentura Reuters. 

Trump dnes vyzval své demokratické oponenty k co nejrychlejšímu zahájení procedury ústavní žaloby, aby se Kongres mohl vrátit k potřebné práci. Demokraté "ponižují naší zemi, ale všechno je jim jedno, úplně se zbláznili," napsal dnes prezident na twitteru. "Proto říkám: když chcete impeachment, udělejte to hned, rychle, abychom měli spravedlivý proces v Senátu a naše země se mohla vrátit k práci," uvedl šéf Bílého domu.

Podle americké ústavy je v případě impeachmentu prezidenta úkolem Sněmovny reprezentantů shromáždit a vyhodnotit argumenty proti hlavě státu, v procesu blízkém soudní proceduře pak rozhoduje stočlenný Senát. Tam zasedá 53 republikánů, u kterých se Trump dál těší podpoře. Odvolání prezidenta se proto nečeká.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté v Senátu bojují za odvolání Trumpa

22.01.2020 19:27 V Senátu amerického Kongresu dnes začala další fáze soudní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi…

V New Yorku vypukl soud s producentem Weinsteinem, hrozí mu doživotí

22.01.2020 18:42 Aktualizováno Soud na newyorském Manhattanu dnes začal projednávat ostře sledovanou kauzu hollywoodského…

Guaidó naléhá na Evropu, Venezuela potřebuje podporu

22.01.2020 18:32 Venezuela potřebuje podporu evropských zemí, aby se zbavila současné diktatury ožebračující…

Trumpovu inauguraci doprovázely finanční machinace? Stát Washington podal…

22.01.2020 17:17 Washingtonská prokuratura obvinila inaugurační výbor, který v roce 2017 organizoval nástup Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama