Demokraté si udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů

Demokratická strana udrží i po volbách většinu v americké Sněmovně reprezentantů, ale její převaha nad republikány se povážlivě ztenčí. Výkon demokratických kandidátů podle agentury AP představuje pro stranu zklamání, protože doufala, že oproti předchozímu období by si mohla polepšit až o 15 mandátů.

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Už dosavadní výsledky však napovídají, že přinejmenším sedm křesel ztratí. Navíc se zmenšuje i šance, že by demokraté mohli zvrátit dosavadní republikánskou většinu v Senátu.

Američané volili 435 kongresmanů. Demokraté měli dosud ve Sněmovně reprezentantů 232 poslanců, republikáni 197. K získání většiny je třeba 218 křesel. Z dosud rozhodnutých soubojů zatím mají demokraté jistých 201 křesel a republikáni 185, uvedl list The New York Times.

Po několika desítkách let marných pokusů si republikáni připsali cenný zisk mandátu například v jednom z venkovských okrsků ve státě Minnesota, kde Michelle Fischbachová porazila dlouholetého demokratického zákonodárce Collina Petersona. V Iowě bývalá televizní moderátorka Ashley Hinsonová porazila ve velmi těsném souboji demokratickou obhájkyni mandátu Abby Finkenauerovou.

O mandát přišly na jihu Floridy i demokratky Debbie Mucarselová-Powellová a Donna Shalalaová, bývalá ministryně zdravotnictví v administrativě exprezidenta Billa Clintona. V Novém Mexiku prohrála souboj o znovuzvolení demokratka Xochitl Torresová Smallová, jejíž kampaň stála kolem 35 milionů dolarů, což podle organizace Center for Responsive Politics (CRP) byla jedna z nejvyšších částek v rámci voleb do Kongresu.

Do Sněmovny reprezentantů se za republikány dostala například i kontroverzní podnikatelka Marjorie Taylorová Greeneová, která kandidovala v konzervativním venkovském okrsku státu Georgia. Šestačtyřicetiletá byznysmanka v minulosti několikrát podpořila internetovou konspirační teorii QAnon. Podle ní stojí prezident Donald Trump v čele tajného tažení proti spolku demokratických politiků, hollywoodských herců a podnikatelů, který uctívá Satana a zneužívá děti. Republikánská kandidátka neměla vyzyvatele, demokratický uchazeč o kongresmanské křeslo se kandidatury v průběhu boje vzdal.

Kongresmanem bude i bývalý Trumpův lékař Ronny Jackson, který v roce 2018 o prezidentovi řekl, že se těší "výtečnému zdraví" a "má neuvěřitelně dobré geny". Dodal přitom, že je Trump se svou váhou na hranici obezity a trpí srdečními obtížemi.

Své křeslo ve Sněmovně reprezentantů obhájila demokratka Alexandria Ocasiová-Cortezová, která je členkou levicového křídla strany. Jednatřicetiletá politička ale nebude nejmladší kongresmankou. Do Sněmovny reprezentantů se totiž poprvé probojoval člověk narozený v 90. letech - 25letý motivační řečník Madison Cawthorn, který kandidoval za republikány.

Za stát Missouri poprvé v historii zasedne ve sněmovně černoška - demokratka Cori Bushová, která ve svém okrsku získala téměř 80 procent hlasů.

V 11 státech a dvou teritoriích se volili také guvernéři. Tyto volby ale nepřinesly žádná větší překvapení, protože výsledky se nedaly podle amerických médií předvídat pouze v Montaně a Missouri. V Montaně nakonec poměrně jasně zvítězil republikán Greg Gianforte, a přerušil tak v tomto státě po 16 letech vládu demokratů. Republikánského guvernéra bude mít po vítězství Mikea Parsona i Missouri. Celkově nyní mají republikáni 27 guvernérů a demokraté 23.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bolsonaro ztratil spojence. Po prohře Trumpa mu hrozí izolace, píše…

26.11.2020 15:24 Brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi hrozí po prohře amerického prezidenta Donalda Trumpa ve…

Média: Volební systém v USA test ustál, ukázaly se však jeho slabiny

26.11.2020 15:16 Americké volební drama se po vyhroceném závěru kampaně a dvou týdnech blokování nástupu nové…

OSN: Pandemie zvýšila nerovnost, ženy mají víc práce v domácnosti

26.11.2020 12:02 Celosvětová pandemie koronaviru znamená mnohonásobně vyšší zatížení pro ženy, které musejí…

Pandemie covid v USA nepolevuje, počet mrtvých za den je nejvyšší od května

26.11.2020 11:59 Aktualizováno Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama