Demokraté v Senátu bojují za odvolání Trumpa

V Senátu amerického Kongresu dnes začala další fáze soudní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi, kterého opoziční demokraté obviňují ze zneužití úřadu a obstrukcí Kongresu. Až do pátku budou žalobci z řad demokratů prezentovat své důkazy v takzvané ukrajinské kauze, které jsou podle nich dostatečné pro sesazení prezidenta. Senátoři ani Trumpovi obhájci do vystoupení žalobců nesmějí zasahovat.

Demokraté prezidentovi kladou za vinu, že chtěl přinutit ukrajinské vedení, aby zahájilo vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova soka v listopadových prezidentských volbách. Bílý dům si sliboval, že šetření přinese poznatky poškozující Bidena natolik, že Trump bude moci snadněji obhájit svůj mandát. Podle demokratů jde o zneužití úřadu s cílem využít cizí mocnost k získání politických výhod.

Argumenty žalobců předkládá sedm poslanců Sněmovny reprezentantů v čele se šéfem výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adamem Schiffem a předsedou právního výboru Jerroldem Nadlerem. Na přednesení žaloby mají demokraté tři dny, celkový čas jejich argumentace nesmí během této doby překročit 24 hodin.

Pokud by žaloba rozdělila čas stejnoměrně do tří osmihodinových bloků, skončilo by dnešní jednání nejdřív o deváté hodině večerní místního času (ve čtvrtek ráno ve 3:00 SEČ). Podle očekávání médií se ale s přestávkami jednání může protáhnout.

Příští tří dny jsou pro demokraty významné, napsal dnes list The New York Times. Je to možná poslední, ale jistě nejsledovanější příležitost prezentovat údajné důkazy o prezidentově vině. Vzhledem k poměru sil ve stočlenném Senátu, kde mají republikáni 53 křesel, je šance na Trumpovo odvolání malá, tím spíš, že k takovému kroku je zapotřebí dvoutřetinová většina, uvedl list. Pádné důkazy by ale mohly ovlivnit Trumpovy šance na listopadovou obhajobu mandátu.

Napjaté ovzduší v hluboce politicky rozděleném Senátu demonstroval už úterní program, v němž senátoři schvalovali organizační řád impeachmentu neboli procesu vedoucímu až k odvolání hlavy státu. Debata trvající 13 hodin se občas z důstojného soudního jednání změnila v ostrý politický souboj, v němž nechyběly osobní útoky. Prudkou argumentaci senátorů musel krotit předseda Nejvyššího soudu USA John Roberts, který na proces dohlíží. "Mějte na paměti, kde jste," řekl na adresu rozhádané obhajoby a obžaloby.

Schiff v úvodu dnešního programu shrnul důvody ústavní žaloby a obvinil prezidenta, že se jako monarcha staví nad americké zákony. Nejvýznamnější politický úřad Trump podle senátora zneužil k osobním cílům, když chtěl přimět cizí mocnost, aby mu pomohla k obhajobě mandátu v listopadových prezidentských volbách. "Prezident Trump chtěl otevřít dveře zahraničnímu vměšování do našich demokratických voleb. Zneužil tak svého úřadu, když vyhledal zahraniční pomoc, aby vylepšil své postavení doma," řekl Schiff.

Prezident podle Schiffa ohrozil národní bezpečnost USA, když svým postupem poškodil vztahy Spojených států s Ukrajinou, která je v ozbrojeném konfliktu s Ruskem. "Trump zadržel mnohamilionovou vojenskou pomoc našemu strategickému partnerovi, který je ve válce s Ruskem, jen aby cizí mocnost zajistila jeho znovuzvolení. Jinými slovy podváděl," konstatoval senátor. Podle demokratické opozice si Trump chtěl zastavením finanční pomoci vynutit spolupráci Kyjeva při diskreditaci Bidena.

Přestože jsou demokraté přesvědčeni o síle svých argumentů, usilují o předvolání nových svědků, upozornil server Politico. Jde zejména o bývalého Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona, úřadujícího personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneye a ministra zahrančí Mikea Pompea. Většina republikánů ale s předvoláním svědků nesouhlasí.

Související

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Donald Trump Senát USA Impeachment

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 3 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 4 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 6 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy