Demokraté zahajují netradiční sjezd, Milwaukee zažívá zklamání

Ve Spojených státech večer odstartuje nominační sjezd Demokratické strany, přičemž program prvního dne má ukázat podporu prezidentského kandidáta Joea Bidena mezi zástupci různých ideologických proudů. Ve městě Milwaukee, kde se měl původně celý sjezd konat, se ale mluví spíše o ušlých ziscích.

Největší město státu Wisconsin totiž kvůli koronavirovým opatřením nakonec hostí jen malou část předvolební konference.

"Je to tvrdá rána," řekl agentuře AP majitel restaurace v centru města Omar Shaikh. Plnohodnotný sjezd by prý pro jeho podnik byl velkým pozitivním impulsem a pro Milwaukee zase šancí ukázat světu svoji proměnu z centra výroby v tzv. Rezavém pásu na prosperující moderní město. "Bylo by to tu plné lidí připravených utrácet," dodal restauratér.

Sjezd byl původně naplánován na červenec s tím, že by se jej mohlo účastnit kolem 50.000 lidí. Starosta Milwaukee Tom Barrett očekával, že akce do místní ekonomiky napumpuje asi 200 milionů dolarů (4,4 miliardy Kč). Nyní vyjádřil "obrovské zklamání".

Riziko šíření koronaviru od základů proměnilo organizaci sjezdu a žádný z hlavních řečníků nakonec do města na břehu Michiganského jezera nezavítá.

Jejich projevy budou z různých míst USA vysílány na internetu a v televizi. Některé prvky sjezdu se v Milwaukee uskuteční, pro místní podnikatele to ale zřejmě bude jen chabá náplast.

"Teď je z toho sjezd duchů," řekl jeden z nich deníku The New York Times (NYT), který v reportáži popisuje zavřené hotely, prázdné restaurace a "zpustlé" hospody v centru města. Například podnikatel Marc Dulberger prý do různých projektů spojených se stranickou konferencí investoval 30.000 dolarů a nyní mluví o osobní ekonomické pohromě.

V pohromu by se mohl kvůli možným technickým problémům změnit i netradiční nominační sjezd, píše NYT, organizátoři ale doufají, že především ukáže jednotu Demokratické strany v podpoře bývalého viceprezidenta Bidena. Straničtí delegáti z jednotlivých amerických států jeho nominaci do listopadové volby formálně potvrdí v noci na středu. Dnešní program přinese mimo jiné projev hlavního Bidenova rivala z demokratických primárek Bernieho Sanderse či republikánského politika a bývalého guvernéra státu Ohio Johna Kasicha.

Biden je na začátku sjezdu v pozici papírového favorita podzimního souboje s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ve chvíli, kdy do voleb zbývá 78 dní, si udržuje náskok v průzkumech preferencí, a to i na úrovni klíčových států, které nejsou stabilními baštami demokratů či republikánů. Některé sondáže přisuzují 77letému demokratovi dvojciferné vedení, u dalších je rozdíl v podpoře výrazně menší.

Příkladem druhé varianty je nový průzkum pro CNN, v němž Bidena podpořilo 50 procent dotázaných voličů, zatímco Trumpa 46 procent. Při pohledu na 15 "bitevních" států měl Biden navrch jen o jediný procentní bod.

Závěru CNN, že se Trump na svého vyzyvatele dotahuje, ovšem odporují nová čísla od ABC News a deníku The Washington Post. Podle jejich průzkumu Biden v preferencích mezi registrovanými voliči vede o 12 procentních bodů. ABC News také upozorňuje, že u demokratického kandidáta od jara výrazně narostl podíl jeho podporovatelů, kteří jsou svým výběrem na post prezidenta "velmi nadšeni". Biden nicméně v tomto směru stále za Trumpem zaostává.

Související

Donald Trump Analýza

Trumpova kandidatura visí na vlásku: Čím je tak problematická a co dokáže malý americký stát?

Volby prezidenta Spojených států se kvapem blíží a již delší dobu se rýsují dva jasní kandidáti: Donald Trump z Republikánské a Joe Biden z Demokratické strany. O post jednoho z nejmocnějších lidí planety se tak budou zřejmě ucházet dva muži se zkušeností v tomto úřadu. Budoucnost Trumpovy kandidatury ale visí na vlásku, protože je vyloučen už z primárek ve státech Maine a Colorado, čímž se teď bude zabývat Nejvyšší soud USA. Není totiž jasné, jestli státy mohou tyto kroky činit autonomně. Na soudním rozhodnutí tak závisí vše. 
Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Demokratická strana (USA) Joe Biden Volby USA USA (Spojené státy americké) Donald Trump Prezident USA průzkumy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 7 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

Fiala jednal v sídle CIA, doprovodili ho šéfové českých tajných služeb

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí jednal se šéfem CIA Williamem Burnsem v sídle americké tajné služby. Doprovodili ho tam šéfové českých tajných služeb. Fiala vnímá dnešní schůzku jako projev důvěry ze strany Spojených států amerických.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy