Protesty v USA: Do akce se zapojila i námořní pěchota, neobvyklým zákazem

Smrt černocha George Floyda (46) vyvolala řadu nepokojů napříč Spojenými státy. Floyd zemřel na následky zranění způsobených strážníkem minneapoliské policie při jeho zatýkání. Námořní pěchota Spojených států v této souvislosti zakázala vyvěšování válečné vlajky bývalé Konfederace jakožto symbolu často využívaného extrémisty a rasistickými skupinami.

USA
doporučujeme

Zákaz se netýká jen vlajky samotné, ale i veškerých předmětů, které vlajku obsahují. Příslušníkům pěchoty je tak zakázáno jakékoli takové předměty používat nebo nosit.

Kapitáni příslušné pěchoty mají rozkaz, odstranit všechny vlajky a předměty, na kterých je vlajka vyobrazena, z veškerých služebních prostor. Zároveň mají povinnost provádět namátkové kontroly, zda je nařízení dodržováno.

Dle portálu Military.com se tak ve Spojených státech zatím jedná o jedinou vojenskou složku, která se k takovýmto opatřením uchýlila. Toto rozhodnutí přišlo jen krátce poté, co se na armádu Spojených států snesla kritika v souvislosti s rozhodnutím, ponechat názvy základen, které nesou jména významných lídrů Konfederace. 

Dle oficiálního vyjádření námořní pěchoty bylo toto rozhodnutí učiněno především z toho důvodu, že je vlajka Konfederace příliš často zneužívána extremistickými a rasistickými skupinami jako jejich symbol. ,,Tato skutečnost ohrožuje naše hodnoty, soudržnost našich jednotek, bezpečnost, řád i disciplínu,“ stojí ve zprávě.

Směrnice na odstranění veškerých předmětů symbolizujících státy bývalé Konfederace uvnitř služebních prostor byla vydána již v únoru. K vydání konečného rozkazu došlo v souvislosti s masovými protesty proti Floydově smrti. 

Tyto demonstrace, které se málokdy obešly bez závažnějších projevů násilí, přinutily i starosty a guvernéry mnoha měst a států, odstranit sochy a jiné symboly Konfederace z veřejných míst. Týká se to tak na příklad i sochy velitele konfederačních vojsk, generála Roberta E. Leeho.

Potomek generála Leeho, reverend Robert W. Lee, sdělil médiím, že odstranění sochy vítá: ,,Jsou tu důležitější věci, kterým bychom se měli věnovat než nějaké soše, ale tato socha konkrétně je symbolem utiskování.“

Robert E. Lee sehrál velmi důležitou roli v americké občanské válce. Zpočátku byl považován za nejschopnějšího důstojníka Unie, jako mnoho jiných ale odešel ke Konfederaci, v jejímž čele bojoval proti vojskům Severu. 

Státy Konfederace vznikly vyhlášením nezávislosti sedmi jižních států na Spojených státech v roce 1961. Další čtyři se přidaly po vypuknutí občanské války. Právě konfederované státy pod správou Demokratické strany byly zároveň státy především otrockými. Vlajka Konfederace tak dodnes vyvolává mezi Američany smíšené pocity, a to především mezi členy afroamerické komunity.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie se v USA ještě zhorší, očekává Washingtonská univerzita

15.07.2020 18:11 Denní počty úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 budou ve Spojených státech příští tři týdny…

USA hrozí sankcemi firmám v projektech Nord Stream 2 a Turkstream

15.07.2020 17:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým…

Americká média se spojují v boji proti fámám kolem prezidentských voleb

15.07.2020 17:42 Přední západní média a technologické společnosti budou před listopadovými volbami ve Spojených…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 17:04 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama