Demonstrace v Santiagu de Chile přerostly v násilnosti, radikálové zapálili i kostely

Demonstrace desetitisíců Chilanů, které se konaly v neděli u příležitosti prvního výročí vypuknutí sociálních nepokojů v řadě měst této jihoamerické země, se v metropoli Santiago de Chile večer zvrhly v rabování a útoky na policejní stanice. Podle deníku El País radikální skupiny zapálily i dva kostely v metropoli.

Ilustrační foto
doporučujeme

Manifestace se konala týden před referendem o nové ústavě, jehož slibem vláda loňské protesty uklidnila. Zmírnila je i pandemie covidu-19.

V chilské metropoli se na centrálním náměstí Plaza Italia sešlo podle policie nejméně 25.000 lidí, zejména mladých, přišly i celé rodiny s dětmi. Zpočátku byla atmosféra pokojná, hrála hudba. Lidé provolávali hesla na podporu nové ústavy a podobně jako loni skandovali též "Chile se probudilo!". Chilané kritizují vládu, že dlouhodobě neřeší sociální nerovnost v zemi.

Navečer ale vypukly na několika místech v Santiagu de Chile násilnosti. Skupina asi 300 radikálů, mnozí z nich v černých kapucích, na jižním předměstí metropole házela Molotovovy koktejly na policejní stanici. Terčem útoku se stala i další policejní stanice v jiné čtvrti metropole. Ve městě přitom kvůli pandemii covidu-19 stále platí zákaz vycházení po jedenácté hodině večer.

zdroj: YouTube

Radikálové vnikli poblíž náměstí Plaza Italia i do dvou kostelů, které zapálili a vyrabovali. U jednoho z nich zcela shořela zvonice, z kostelů vandalové vynesli řadu věcí, které na ulici zapalovali na barikádách.

Při odpolední manifestaci měla podle agentury Reuters většina účastníků roušky, shlukovali se však ve větších skupinkách, které představují možné riziko šíření koronaviru. V této zemi s 19 miliony obyvatel se od počátku pandemie covidu-19 potvrdilo na 492.000 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho asi 13.600 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.

Loňské nepokoje v Chile vypukly 18. října a vyžádaly si přes tři desítky obětí. Demonstrace, které se místy zvrhávaly v rabování a zapalování automobilů i obchodů, vyvolalo další zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile. Zdražení ale byla jen poslední kapka, jíž přetekl pohár dlouhodobé nespokojenosti Chilanů, kteří požadují zejména reformu penzijního systému a novou ústavu. Obojí je ještě z doby diktátora Augusta Pinocheta, který v zemi vládl od roku 1973 do roku 1990.

Protesty chilská vláda loni zmírnila mimo jiné slibem referenda, které bylo kvůli covidu-19 odloženo na 25. října a v němž mají Chilané rozhodnout, zda změnu ústavy chtějí a kdo má její návrh vytvořit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady vyšetřují lékaře Maradony. Je podezřelý ze zabití, policie u něj…

29.11.2020 20:57 Aktualizováno Argentinské úřady podezírají osobního lékaře fotbalové legendy Diega Maradony Leopolda Luqueho ze…

Fauci chce karanténu pro Američany, kteří o Díkuvzdání cestovali. New York…

29.11.2020 19:41 Američané, kteří tento týden o svátku Díkůvzdání cestovali, by se měli nechat testovat na…

Biden vyhrál ve Wisconsinu, potvrdil přepočet hlasů. Náskok nad Trumpem…

29.11.2020 18:42 V americkém státě Wisconsin dnes skončilo přepočítávání voličských hlasů, o což požádal prezident…

Trump v rozhovoru s Fox News napadl soudní systém, volby hodlá dál…

29.11.2020 18:00 Americký prezident Donald Trump přiznal, že bude těžké dostat obvinění z volebních podvodů k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama