Demonstrují proti karanténě, pak v ní sami končí. Mobilní data z USA ukazují zajímavou věc

Americké demonstrace proti povinné karanténě jsou svým způsobem kontraproduktivní, naznačují mobilní data. Na shromáždění je totiž kvůli větší koncentraci lidí vyšší pravděpodobnost nákazy. Demonstrantům tedy hrozí, že se nakazí a skončí v izolaci na ještě delší dobu.

Spojené státy patří mezi nejvíce zasažené virem SARS-CoV-2. USA evidují téměř 1,5 milionu pozitivně testovaných a téměř 90 tisíc obětí, přesto se konají demonstrace proti karanténě napříč Spojenými státy. Mobilní data naznačují, že díky těmto demonstracím se může virus nekontrolovatelně rozšířit do dalších zemí USA, které nejsou onemocněním covid-19 tolik zasaženy.

Národní výbor pro zachování sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění (NCPSSM) poskytl deníku Guardian údaje z mobilních telefonů lidí, kteří se účastnili protestů. Zjistilo se, že se lidé přesouvají často až stovky kilometrů a někteří dokonce překračují hranice.

Data o poloze byla zachycena pomocí mobilních aplikací využívajících souhlas uživatele se sdílením polohy a vědci ze společnosti VoteMap je využili k určení pohybu lidí na protestech na přelomu měsíce dubna a května v pěti státech USA. Jednalo se o Colorado, Floridu, Wisconsin, Illinois a Michigan.

Společnost vytvořila vizualizaci, která sledovala pohyb zařízení až po dobu 48 hodin po ukončení protestů. Jedno zařízení ukazovalo, že bylo přítomno na všech protestech napříč státem Michigan. Další zařízení urazilo cestou na protest téměř 300 kilometrů a jiné překročilo hranice státu Indiana.

Už po první vlně protestů v dubnu odborníci varovali před nekontrolovatelným šířením viru, což by mohlo vést k novým případům nákazy onemocněním covid-19. Guardian uvádí, že hlavní organizátorka protestu v Severní Karolině, která byla pozitivně testována na covid-19, řekla, že i tak se bude dále účastnit budoucích shromáždění. Podle slov Roba Davisona, výkonného ředitele NCPSSM, je těžké nakreslit přímku mezi jednotlivými zařízeními, ale data naznačují, že protesty mohou být epidemiologicky významnými událostmi.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) mobily Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy