Demonstrují proti karanténě, pak v ní sami končí. Mobilní data z USA ukazují zajímavou věc

Americké demonstrace proti povinné karanténě jsou svým způsobem kontraproduktivní, naznačují mobilní data. Na shromáždění je totiž kvůli větší koncentraci lidí vyšší pravděpodobnost nákazy. Demonstrantům tedy hrozí, že se nakazí a skončí v izolaci na ještě delší dobu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Spojené státy patří mezi nejvíce zasažené virem SARS-CoV-2. USA evidují téměř 1,5 milionu pozitivně testovaných a téměř 90 tisíc obětí, přesto se konají demonstrace proti karanténě napříč Spojenými státy. Mobilní data naznačují, že díky těmto demonstracím se může virus nekontrolovatelně rozšířit do dalších zemí USA, které nejsou onemocněním covid-19 tolik zasaženy.

Národní výbor pro zachování sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění (NCPSSM) poskytl deníku Guardian údaje z mobilních telefonů lidí, kteří se účastnili protestů. Zjistilo se, že se lidé přesouvají často až stovky kilometrů a někteří dokonce překračují hranice.

Data o poloze byla zachycena pomocí mobilních aplikací využívajících souhlas uživatele se sdílením polohy a vědci ze společnosti VoteMap je využili k určení pohybu lidí na protestech na přelomu měsíce dubna a května v pěti státech USA. Jednalo se o Colorado, Floridu, Wisconsin, Illinois a Michigan.

Společnost vytvořila vizualizaci, která sledovala pohyb zařízení až po dobu 48 hodin po ukončení protestů. Jedno zařízení ukazovalo, že bylo přítomno na všech protestech napříč státem Michigan. Další zařízení urazilo cestou na protest téměř 300 kilometrů a jiné překročilo hranice státu Indiana.

Už po první vlně protestů v dubnu odborníci varovali před nekontrolovatelným šířením viru, což by mohlo vést k novým případům nákazy onemocněním covid-19. Guardian uvádí, že hlavní organizátorka protestu v Severní Karolině, která byla pozitivně testována na covid-19, řekla, že i tak se bude dále účastnit budoucích shromáždění. Podle slov Roba Davisona, výkonného ředitele NCPSSM, je těžké nakreslit přímku mezi jednotlivými zařízeními, ale data naznačují, že protesty mohou být epidemiologicky významnými událostmi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Většina Američanů schvaluje přístup Bidena ke koronaviru

05.03.2021 18:01 Kroky amerického prezident Joea Bidena související s pandemií covidu-19 schvaluje 70 procent…

Kanada schválila vakcínu J&J, má už čtyři očkovací látky

05.03.2021 17:47 Kanadské regulační úřady dnes schválily nasazení vakcíny proti covidu-19 od americké společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama