Demonstrují proti karanténě, pak v ní sami končí. Mobilní data z USA ukazují zajímavou věc

Americké demonstrace proti povinné karanténě jsou svým způsobem kontraproduktivní, naznačují mobilní data. Na shromáždění je totiž kvůli větší koncentraci lidí vyšší pravděpodobnost nákazy. Demonstrantům tedy hrozí, že se nakazí a skončí v izolaci na ještě delší dobu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Spojené státy patří mezi nejvíce zasažené virem SARS-CoV-2. USA evidují téměř 1,5 milionu pozitivně testovaných a téměř 90 tisíc obětí, přesto se konají demonstrace proti karanténě napříč Spojenými státy. Mobilní data naznačují, že díky těmto demonstracím se může virus nekontrolovatelně rozšířit do dalších zemí USA, které nejsou onemocněním covid-19 tolik zasaženy.

Národní výbor pro zachování sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění (NCPSSM) poskytl deníku Guardian údaje z mobilních telefonů lidí, kteří se účastnili protestů. Zjistilo se, že se lidé přesouvají často až stovky kilometrů a někteří dokonce překračují hranice.

Data o poloze byla zachycena pomocí mobilních aplikací využívajících souhlas uživatele se sdílením polohy a vědci ze společnosti VoteMap je využili k určení pohybu lidí na protestech na přelomu měsíce dubna a května v pěti státech USA. Jednalo se o Colorado, Floridu, Wisconsin, Illinois a Michigan.

Společnost vytvořila vizualizaci, která sledovala pohyb zařízení až po dobu 48 hodin po ukončení protestů. Jedno zařízení ukazovalo, že bylo přítomno na všech protestech napříč státem Michigan. Další zařízení urazilo cestou na protest téměř 300 kilometrů a jiné překročilo hranice státu Indiana.

Už po první vlně protestů v dubnu odborníci varovali před nekontrolovatelným šířením viru, což by mohlo vést k novým případům nákazy onemocněním covid-19. Guardian uvádí, že hlavní organizátorka protestu v Severní Karolině, která byla pozitivně testována na covid-19, řekla, že i tak se bude dále účastnit budoucích shromáždění. Podle slov Roba Davisona, výkonného ředitele NCPSSM, je těžké nakreslit přímku mezi jednotlivými zařízeními, ale data naznačují, že protesty mohou být epidemiologicky významnými událostmi.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pentagon zvýšil stupeň ochrany svých objektů na druhý nejvyšší

02.06.2020 22:06 Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda,…

6,3 milionu nakažených. Brazílii to nejhorší prý čeká

02.06.2020 21:08 Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí s covidem-19 za den opět mírně vzrostl ve…

USA vyšetřují plány Česka a dalších zemí na zavedení digitální daně

02.06.2020 20:53 Aktualizováno Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí,…

Trump hrozí použitím vojenské síly pro potlačení protestů

02.06.2020 20:42 Americký prezident Donald Trump v souvislosti s nepokoji po úmrtí černocha George Floyda pohrozil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy