Den díkůvzdání letos významně omezuje pandemie

Letošní oslavy Dne díkuvzdání jsou v USA významně poznamenané rozmachem koronavirové nákazy, která zemi sužuje již ve třetí vlně od letošního jara. Tradiční slavnostní průvod v New Yorku pořadatelé omezili pouze na krátkou událost pro televizní kamery a řada rodin se namísto setkání nad pečeným krocanem a dýňovým koláčem sejde jen virtuálně.

Den díkůvzdání
doporučujeme

Mnoho Američanů však i tak nerespektuje prosby úřadů aby se vyhnuli cestování a návštěv svých blízkých a přispěli tak k pomalejšímu šíření nákazy.

Newyorský průvod s obřími nafukovacími balony ve tvaru postaviček z filmů a seriálů má už téměř staletou tradici, letos jej však pořadatelé vzhledem k situaci museli výrazně omezit. Průvod se vydal pouze na cestu o délce jednoho městského bloku namísto normálních čtyř kilometrů. Místo lidí dnes nesly balony ulicí speciálně upravená vozidla a diváci měli zakázáno události přihlížet přímo v ulicích.

Spojené státy registrují v posledních týdnech dosud nevídané počty nově nakažených a v zemi nyní začíná rychle stoupat také denní počet zemřelých s covidem-19. Stále rovněž roste počet lidí, kteří jsou kvůli těžkému průběhu nemoci v nemocnici, nyní jich je již přes 89.000.

Úřady a politici v posledních dnech opakovaně Američany vyzývají, aby letošní setkání s rodinou či přáteli oželeli, zůstali doma a tím zabránili dalšímu šíření nákazy. Podle údajů amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) však podniklo cestu letadlem od pátku do středy téměř šest milionů osob. Jednalo se o nejrušnější dobu na amerických letištích od letošního března, i tak je však počet cestujících asi dvakrát menší než za normálních okolností.

Mnoho Američanů nevidělo své blízké několik měsíců a jsou proto ochotni cestu podniknout, ačkoliv vědí, že s sebou může nést určité nebezpečí. Podle průzkumu státní univerzity v Ohiu se asi 40 procent cestujících chystá zúčastnit setkání považovaného za riskantní, při němž se sejde více než deset lidí, nebo osoby žijící v různých domácnostech. Třetina z dotazovaných přitom nebude po hostech vyžadovat, aby měli přes ústa a nos roušku.

Kvůli touze strávit svátky se svými blízkými se dostal do problémů starosta města Denver Michael Hancock. Ten nejdříve vyzval Američany, aby zůstali na Den díkuvzdání doma a vyhnuli se cestování. Podle lokální stanice 9news však asi o půl hodiny později sám nasedl do letadla mířícího do státu Mississippi, kde žije jeho rodina. Za svoje jednání se následně omluvil a prohlásil, že se jednalo o "rozhodnutí, jež se zrodilo v mém srdci, ne v mé hlavě".

Prezident Donald Trump i demokrat Joe Biden, který podle projekcí nahradí Trumpa v Bílém domě, stráví svátky doma v rodinném kruhu. Biden obvykle tráví Den díkuvzdání na ostrově Nantucket u pobřeží státu Massachusetts, letos však zůstal ve svém prázdninovém domě v domovském Delawaru. Trump běžně jezdívá do svého luxusního rezortu Mar-a-Lago na Floridě, tentokrát však zůstal ve Washingtonu přičemž část dnes strávil ve svém golfovém klubu v nedaleké Virginii.

Odlišný přístup obou politiků k pandemii covidu-19 se přitom projevil i v jejich sděleních před svátky. Zatímco Biden apeloval Američany, aby podstoupili "společnou oběť" v zájmu zdraví svých spoluobčanů a zůstali doma, Trump občany vyzval, aby se sešli v domovech i ve svatostáncích a nabídli Bohu děkovnou modlitbu.

Prezident čelí kritice řady expertů, že od počátku zlehčuje rizika spojená s pandemií a že jeho okolí nerespektuje doporučení zdravotních expertů a epidemiologů, což vedlo k několika vlnám nákaz v Bílém domě. Trump a jeho tým však tvrdí, že restrikce ekonomiky a pohybu obyvatel způsobují ekonomické a psychické škody, jež převažují zdravotní rizika plynoucí s šíření covidu-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama