Den díkuvzdání: Miliony Američanů se vydaly na cesty, pandemii covid-19 navzdory

Spojené státy ve čtvrtek čeká Den díkuvzdání, a miliony Američanů se vydaly na cesty za rodinami, navzdory varováním expertů, že šíření koronaviru neustává a opatrnost a odpovědnost jsou na místě, píše zpravodajský web BBC.

Den díkůvzdání
doporučujeme

Podle průzkumu pro list The New York Times (NYT) plánuje s blízkými mimo nejužší rodinný kruh povečeřet zhruba čtvrtina Američanů. Nemalá část občanů se však rozhodla tradiční formát oslavy oželet.

Den díkuvzdání je tradičně spojován se setkáním v širokém rodinném kruhu u bohaté tabule, na níž nesmí chybět krocan s nádivkou, brusinková omáčka a dýňový koláč. Ve Spojených státech svátek připadá na čtvrtý listopadový čtvrtek, v sousední Kanadě jej slaví už druhé říjnové pondělí. Poprvé svátek slavili evropští osadníci v Americe v roce 1621 jako poděkování za sklizeň a přežití první zimy.

Jen mezi pátkem a nedělí americká letiště minulý týden odbavila tři miliony cestujících, což je asi polovina běžného provozu kolem Dne díkuvzdání. I tak se však odhodlalo létat nejvíce Američanů od poloviny března, kdy se začala nemoc covid-19 v zemi prudce šířit. Hlavní americký expert na infekční choroby Anthony Fauci v rozhovoru s televizním kanálem CBS News řekl, že rušná letiště "nás dostanou do ještě větších problémů, než máme nyní". Miliony Američanů se však také letos kvůli koronaviru rozhodly tradiční oslavu Dne díkuvzdání oželet a zůstat doma.

"Jsme zvyklí na rodinné sešlosti. Nemožnost trávit svátky s rodinou, zejména pokud jde o návštěvu rodičů, je těžká," uvedl Abdul Razzak z Ohia. Meredith Powerová z Marylandu mezitím řekla BBC, že Den díkuvzdání bude trávit pouze s manželem a rodinným známým, se kterým se stýkají celý rok. Ryan Sedgeley z Wyomingu uvedl, že se celý rok vyhýbá zbytečnému cestování a kontaktům s dalšími lidmi. Mrzí ho však, že se nemůže vídat se svou babičkou.

Většina pozornosti se nicméně soustředí na Američany, kteří se přece jen rozhodli cestovat. Snímek z přeplněné letištní haly na internetu sdílel lékař Cleavon Gilman, který pracuje na pohotovosti v Arizoně. Napsal v něm, že nemocnice v Arizoně jsou přetížené a zbývá pouze 174 lůžek na jednotkách intenzivní péče, zmínil miliony nemocných a nakažený zdravotnický personál. "Naše prosby o pomoc jsou ignorovány, toto je letiště ve Phoenixu," napsal.

V úterý Spojené státy zaznamenaly více než 2200 úmrtí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od 6. května, píše NYT. Stolovat s lidmi, s nimiž nesdílí domácnost, plánuje zhruba 27 procent Američanů.

Názory na to, zda o svátku riskovat setkání s lidmi mimo domácnost, patrně souvisí i s politickými názory dotyčného. Respondenti z řad voličů demokratů například v mnohem menší míře plánují velká setkání s členy více domácností.

Ve srovnání s předešlými roky Američané před letošním Dnem díkuvzdání podle NYT méně létají a jezdí vlakem, ale změna v automobilovém provozu tak dramatická není. Vzhledem k důraznému varování expertů mnoho Američanů své plány na Den díkuvzdání přehodnotilo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Kvůli koronaviru se letos nebude konat karneval v Riu de Janeiro

22.01.2021 05:39 Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro. Oznámil to dnes…

Návrat dětí do škol? Američtí akademici naznačili, kde leží bezpečná…

22.01.2021 00:01 NÁZOR - Zjistili jsme, že školy mohou otevřít pro prezenční výuku, aniž by v lokalitě zesílilo…

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

21.01.2021 22:10 Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama