Den díkůvzdání přinesl v USA relativně nízké počty nákaz a úmrtí

Počty nových nákaz koronavirem a úmrtí spojených s nemocí covid-19 byly ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně nižší než v předchozích dnech. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) během letošního Dne díkůvzdání přibylo 1232 obětí a 110.611 pozitivních testů, deník The New York Times (NYT) hlásí 1178 nových úmrtí a přibližně 103.000 infekcí.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Nejnovější přírůstky jsou relativně nízké, neboť za úterý i středu bylo vždy hlášeno přes 2100 mrtvých, denní bilance odhalených nákaz zase v předchozích 14 dnech ani jednou nespadly pod 130.000 a ta z minulého pátku atakovala 200.000.

Nižší byl však při jednom z nejvýznamnějších amerických svátků i počet vyhodnocených testů na virus SARS-CoV-2, uvádí skupina The COVID Tracking Project, která shromažďuje data ze států USA a dalších území. Za čtvrtek hlásí 1,15 milionu nových testů, zatímco průměr za posledních sedm dní činil více než 1,7 milionu.

Podle NYT Američané slavili Den díkůvzdání za "možná nejvíce ošidného momentu" v dosavadním průběhu pandemie. Přírůstky bilance obětí před ním dosahovaly nejvyšších hodnot od první poloviny května a státy napříč zemí hlásily denní či týdenní rekordy v počtech potvrzených infekcí koronavirem. Zdravotničtí profesionálové a mnozí politici se obávají dalšího zhoršení situace a obyvatele prosili, aby si rozmysleli jakékoli větší oslavy a tradiční cestování za příbuznými.

I ve čtvrtek podle The COVID Tracking Project narostl počet pacientů aktuálně hospitalizovaných s covidem-19, přičemž poprvé překonal 90.000. Televize CNN uvedla, že hospitalizace dosáhly nového maxima 17. den v řadě. Za celou dobu pandemie podle JHU americké úřady ohlásily bezmála 263.500 úmrtí spojených s nemocí z koronaviru.

Jednou z mála pozitivních zpráv je to, že ve srovnání s jarními měsíci nyní končí úmrtím výrazně menší podíl nákaz. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tvořily v dubnu smrtelné případy infekce 6,7 procenta celkového počtu, v září už jen 1,9 procenta. Zvýšenou efektivitu léčby v poslední době opakovaně zmiňuje americký prezident Donald Trump, který hrozbu koronaviru od počátku zlehčuje a k novému rozmachu epidemie ve své zemi se příliš nevyjadřuje.

Podzimní vlna nejdříve udeřila na americkém středozápadě, kde už v některých státech denní počty nákaz klesají. Při přepočtu nových úmrtí a pozitivních testů jsou na tom ale státy jako Severní Dakota, Jižní Dakota či Wisconsin stále hůře než většina ostatních regionů. "Wisconsin je v tuhle chvíli ve špatném stavu a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace bez zásahu měla zlepšit," uvedly v otevřeném dopise stovky zaměstnanců zdravotnické sítě UW Health. Bez "okamžité změny" prý nemocnice nezvládnou pečovat o všechny potřebné.

Šíření covidu-19 mezitím nabíralo na intenzitě v Nevadě, Texasu, ale také New Yorku či New Jersey. Nejvyšší součty za 24hodinový úsek ve čtvrtek ohlásily Arkansas a Pensylvánie, napsal NYT.

Zároveň přicházely negativní signály o stavu ekonomiky a o finančních problémech amerických domácností. Ukazatele o situaci na pracovním trhu se tento týden opět zhoršily a správci charitativních potravinových bank z různých koutů země hlásili nárůst poptávky. Celia Coleová, která vede síť takovýchto center v Texasu, uvedla, že ve druhém nejlidnatějším státě USA se s potravinovou tísní potýká devět milionů lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Argentinu postihlo silné zemětřesení, přerušilo očkování

19.01.2021 10:05 Sever Argentiny v noci na dnešek postihlo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které pocítili i obyvatelé…

Giuliani či Bannon se milosti od Trumpa nedočkají

19.01.2021 08:44 Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu,…

Melania Trumpová se ve videu rozloučila s rolí první dámy

19.01.2021 07:57 Melania Trumpová se krátce před koncem prezidentského mandátu svého chotě rozloučila s Američany a…

Biden údajně hned první den v úřadě zveřejní návrh imigračního zákona

19.01.2021 07:54 Příští americký prezident Joe Biden představí první den v úřadě návrh nového přistěhovaleckého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama