Diplomatka USA napsala dopis OSN: Likvidace Solejmáního byla aktem sebeobrany

Spojené státy sdělily OSN, že zabití šéfa íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního bylo aktem sebeobrany. Píše se to v dopise stálé zástupkyně USA ve světové organizaci Kelly Craftové Radě bezpečnosti OSN. Washington zároveň upozornil, že podnikne další nezbytné kroky, aby na Blízkém východě zajistil ochranu amerických vojáků a zájmů USA.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

OSN
doporučujeme

Spojené státy jsou podle Craftové "připraveny zahájit seriózní jednání s Íránem bez předběžných podmínek s cílem odvrátit další ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti a eskalaci napětí ze strany íránského režimu," citovala z dopisu agentura Reuters.

Podle americké diplomatky bylo zabití Solejmáního oprávněné podle článku 51 Charty OSN. "USA jsou odhodlány podniknout další akce v regionu nezbytné pro ochranu amerických vojáků a svých zájmů," konstatovala Craftová.

Článek 51 ukládá státům OSN neodkladně oznámit Radě bezpečnosti jakýkoli krok, který podniknou v zájmu sebeobrany. V roce 2014 se USA odvolaly na tento článek při odůvodnění svého zásahu v Sýrii proti bojovníkům Islámského státu.

Spojené státy mají zpravodajské informace, podle nichž Írán vyzval spřátelené ozbrojené milice, aby neútočily na americké cíle. V rozhovoru pro televizi CBS to ve středu řekl americký viceprezident Mike Pence. Podle amerických médií jde o další důkaz zmírnění napětí po středečním íránském raketovém útoku na americké základny v Iráku.

"Dostáváme povzbuzující zpravodajské informace, podle nichž Írán rozeslal milicím pokyn, aby neútočily na americké cíle nebo civilisty," řekl americký viceprezident. "Doufáme, že pokyn se bude dál šířit," dodal.

Situaci na Blízkém východě ve středu vyostřil íránský raketový útok na dvě vojenské základny USA v Iráku, při němž bylo podle Pentagonu odpáleno 16 raket. Americký prezident Donald Trump v Bílém domě prohlásil, že útok si nevyžádal oběti na životech a způsobil jen malé hmotné škody.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky migrantů se snaží projít z Guatemaly přes Mexiko do USA

23.01.2020 18:35 Stovky migrantů ze středoamerických zemí dnes přešly guatemalskou hranici do Mexika se zřejmým…

Američan vystřílel na policii 200 kulek, zasáhl souseda a zabil psa

23.01.2020 16:57 Policie v americkém státě Maryland čelila devadesátiminutové přestřelce s Benjaminem Murdym, který…

Trump řádí na internetu. Pokořil vlastní rekord v počtu tweetů

23.01.2020 14:23 Americký prezident Donald Trump ve středu pokořil svůj předchozí rekord v počtu tweetů a retweetů…

Střelba v Seattlu: Jeden mrtvý, sedm zraněných. Vypukla panika

23.01.2020 13:03 Aktualizováno Nejméně jeden člověk přišel o život a dalších sedm včetně dítěte jich bylo zraněno při střelbě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama