Doktoři v USA nasazují na covid-19 léčivo bez ověřeného účinku

Látka hydroxychlorochin se v posledních týdnech stala na mnoha místech USA standardním léčivým přípravkem užívaným při péči o pacienty s nemocí covid-19. Nasazování léčiva původně zamýšleného jako antimalarikum nebo na léčbu chronických kožních onemocnění opakovaně prosazuje prezident Donald Trump.

V jeho expertním týmu však panují neshody ohledně jeho účinnosti, o níž nejsou přesvědčeni ani lékaři, kteří jej předepisují.

Hydroxychlorochin dávají pacientům s covid-19 lékaři v řadě nemocnic v silně zasažených státech jako New York, Louisiana, Massachusetts, Ohio, Washington či v Kalifornii. Několik z nich však agentuře Reuters sdělilo, že zatím neviděli důkaz toho, že by lék na onemocnění zabíral.

Koronavirus se v USA prokázal už u více než 368.000 lidí, což je téměř třikrát více než ve Španělsku či Itálii, tedy nejhůře zasažených zemích v Evropě. Americké úřady registrují dohromady již téměř 11.000 obětí nákazy.

Lékaři začali hydroxychlorochin využívat na základě několika menších vědeckých studií, které naznačovaly jeho účinek při léčbě covid-19. Někteří doktoři přitom řekli, že léčivo nasazují také kvůli tlaku pacientů, kteří se odvolávají na Trumpova opakovaná doporučení.

"Co byste mohli ztratit? Berte ho," řekl prezident v sobotu při brífinku v Bílém domě. "Opravdu se domnívám, že by ho měli (nemocní) brát. Ale je to jejich volba. A volba jejich doktorů nebo lékařů v nemocnici. (...) Zkuste ho, jestli chcete," dodal.

Podle webu Axios se však ohledně veřejného prosazování užívání hydroxychlorochinu strhl nebývale ostrý spor v hlavním krizovém štábu Bílého domu pro boj s koronavirem. Uznávaný epidemiolog Anthony Fauci totiž s postojem Trumpovy administrativy nesouhlasí.

Studie, o něž se Bílý dům při doporučování léčiva opírá, totiž podle něj představují jen nepřímé důkazy o jeho účinnosti. Chybí v nich například ověření v kontrolních skupinách, což je u podobného výzkumu zásadním důkazem toho, že lék skutečně působí.

Hydroxychlorochin přitom může mít vedlejší účinky, včetně ztráty zraku a srdečních problémů. Někteří doktoři však Reuters sdělili, že při podávání léčiva jen po dobu několika dní je riziko nízké. Hydroxychlorochin je navíc relativně levný a dostupný.

Momentálně neexistují jasné předpisy ohledně toho, v jakou chvíli, na jak dlouho a v jaké kombinaci s dalšími látkami lék nasadit. Pacientům se tak dává v každé nemocnici jiný "koktejl" přípravků a není jasné, jaký mix na koronavirus skutečně zabírá. K tomu bude potřeba provést řadu studií, jejichž výsledky budou známy nejdříve v řádu týdnu, spíše však měsíců, poznamenává Reuters.

Lékaři i studie se shodují, že se po nasazení léku zlepšil stav u lidí s mírným průběhem covid-19. Momentálně však nelze prokázat, že by se tito pacienti nezotavili i bez tohoto léčiva. V jedné z nemocnic v Massachusetts však u těžkých případů, které musí být převezeny na jednotky intenzivní péče, zatím žádný zlepšující účinek nezaznamenali, řekl Reuters místní specialista na infekční choroby Daniel McQuillen.

Náhlý růst poptávky po tomto léku však způsobuje problémy se zásobováním pacientům, kteří jej užívali dlouhodobě především na tišení symptomů chronických kožních onemocnění, například revmatoidní artritidy. Krátce po Trumpově prvním velebení léčiva 19. března se podle jedné z velkých amerických farmaceutických firem zvýšila poptávka po hydroxyhlorochinu z obvyklých 40.000 tablet za den na 1,8 milionu denně.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Prezident USA léky Anthony Fauci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy