Trumpova vláda chce opět snížit strop pro přijímání uprchlíků, Amnesty International protestuje

Vláda Spojených států chce, aby země v příštím hospodářském roce přijala maximálně 18.000 uprchlíků. Číslo, které ve čtvrtek navrhlo ministerstvo zahraničí, by bylo nejnižším ročním stropem od spuštění novodobého programu přesídlování uprchlíků v roce 1980, informovala agentura AP. Už limit 30.000 osob pro aktuální fiskální rok představoval rekordně nízkou hodnotu.

"Zátěž, pod kterou se aktuálně hroutí americký imigrační systém, musí být zmírněna předtím, než budou Spojené státy moci znovu přesídlovat velké počty uprchlíků," citovala z prohlášení ministerstva zahraničí agentura AFP, která čerstvý návrh označuje za nové drakonické snížení limitu. AP podotýká, že do kvóty pro nový fiskální rok, který začne 1. října, může ještě promluvit Kongres.

Americká vláda stanovuje strop pro počet přijatých uprchlíků každý rok. Od nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta toto číslo postupně klesá po letech, kdy jej jeho předchůdce Barack Obama naopak navyšoval. V hospodářském roce 2016 činil limit 85.000 lidí, v tom následujícím dokonce 110.000.

Podle posledních vládních údajů bylo do USA od začátku probíhajícího fiskálního roku vpuštěno přes 28.000 uprchlíků, uvádí na svém webu televize CNN. Nový plán ministerstva zahraničí by podle agentury Reuters umožňoval do USA přesídlit 5000 obětí náboženské perzekuce a 4000 uprchlíků z Iráku. Pro osoby z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru je vyčleněno 1500 míst, ačkoli lidé z těchto zemí usilují o azyl ve Spojených státech ve výrazně vyšších počtech, píše AP.

"Snížení počtu uprchlíků, které Spojené státy přijmou, na takto nízké číslo neodráží nic jiného, než snahu této administrativy podporovat nenávist, nejednotu a předsudky v zemi, která si kdysi vážila důstojnosti, rovnosti a spravedlnosti," komentoval vládní plán Ryan Mace z americké pobočky Amnesty International.

Lidskoprávní organizace odmítla argument, že USA nemají dostatečné prostředky na adekvátní prověřování a integraci uprchlíků. Jde podle ní o čistě politické rozhodnutí.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Loňský rok byl pro uprchlíky rekordně tragický

V loňském roce zemřelo na migračních trasách po celém světě nejméně 8565 lidí, což je nejvíce od začátku pořizování záznamů v roce 2014. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na údaje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Více souvisejících

uprchlíci USA (Spojené státy americké) Donald Trump vláda USA amnesty international

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy