Dopravní revoluce na Kubě: Módou z nutnosti jsou eskadry elektrických skútrů

V Havaně nadešlo pozdní odpoledne a dav Kubánců čeká ve stanici na přeplněný autobus. Na ostrově chybí benzin. Náhle přijíždí na pomoc eskadra elektrických skútrů, v těchto krizových časech vítaná místní móda. Padesátka řidičů těchto vozidel, která se ve městě objevila v roce 2013, za řevu klaksonů vybízí čekající lidi, aby si přisedli. Ti, kdo vyhlíželi hodiny autobus, který také nemusí přijet, si radostně nasedají.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Tato iniciativa se mi moc líbí, opravdu to pomáhá lidem v nouzi," řekla agentuře AFP dvaačtyřicetiletá Yanet Figuerová, když nasedala za řidiče skútru.

Socialistický ostrov, který se kvůli podpoře režimu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura ocitl v hledáčku Washingtonu, utrpěl v září důsledky této politiky. Kvůli americkým sankcím, které jsou namířeny proti lodím přepravujícím venezuelskou ropu, mu chybí benzin. Venezuela je pro Kubu téměř jediným zdrojem této suroviny.

zdroj: YouTube

Země, která ročně spotřebuje 7,2 milionu tun paliv, musela v září vystačit jen s 30 procenty obvyklého množství, v říjnu pak s 60 procenty. Už tak zasažená veřejná doprava dostávala jen minimální příděl.

Prezident Miguel Díaz-Canel vyzval automobilisty k solidaritě a k tomu, aby svezli stopem ty Kubánce, kteří nemají dopravní prostředek. A řidiči na výzvu skutečně reagovali. "Jsme ochotni pomáhat. A všechno jde dobře, jsme spokojeni," říká jeden z řidičů skútrů Javier Capote.

V kubánských ulicích v posledních letech přibývá elektrických skútrů závratným tempem. Od roku 2013 si soukromníci mohou dovážet modely s maximálním výkonem 1000 wattů a s rychlostí omezenou na 50 kilometrů v hodině. Mnoho Kubánců si je koupilo v Panamě, odkud si mohou odvézt bez zdanění jednu věc za rok, a to je většinou skútr.

Podle oficiálních odhadů jich je dnes v kubánských ulicích asi 210.000 a razí si tam cestu mezi starými americkými sedany. Tento počet by měl ještě vzrůst, protože vláda začala stroje dovážet a prodávat ve státních obchodech za maximální cenu 1700 dolarů (asi 39.000 Kč). To umožní zmírnit chronické problémy s dopravou a budoucí nedostatek paliva. V době hospodářské krize v 90. letech byla móda čínských jízdních kol, dnes je zase móda elektrických skútrů.

Zpočátku tato vozidla nového typu obyvatelstvo nepřijímalo kladně. Jezdí totiž potichu a usedali na ně málo zkušení řidiči, kteří způsobili mnoho nehod. Jejich oběťmi se stávali zejména staří lidé, kteří neslyšeli, že se skútr blíží.

Policie dnes požaduje, aby řidiči měli průkaz a svoje vozidlo registrovali. Také řidiči se organizují: asi 80 z nich je členy klubu elektrických skútrů. "Rozhodli jsme se podpořit tuto aktivitu, která souvisí se životním prostředím, a pomáhat lidem, kteří to potřebují," říká prezident klubu Osdany Fleites.

Členové klubu vyčistili ústí řeky Quibu, darovali krev a navštívili děti nemocné rakovinou. Jejich poslední akcí je boj proti obrovskému africkému hlemýždi, invazivnímu druhu nebezpečnému pro lidské zdraví, který se na ostrov dostal v roce 2014 a rozšířil se ve 12 z 16 provincií ostrova.

"Sbíráme hlemýždě, abychom chránili životní prostředí," říká Gladys Garcíová, která už s ostatními členy klubu přemýšlí o dalších solidárních akcích, zvláště o vyčištění havanské zátoky.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

07.12.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog důrazně varuje

07.12.2019 22:10 Aktualizováno NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a…

USA a Írán si vzájemně vyměnily vězně

07.12.2019 20:27 Spojené státy a Írán si vzájemně vyměnily vězně. Íránské úřady pustily na svobodu čínsko-amerického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama