Dopravní revoluce na Kubě: Módou z nutnosti jsou eskadry elektrických skútrů

V Havaně nadešlo pozdní odpoledne a dav Kubánců čeká ve stanici na přeplněný autobus. Na ostrově chybí benzin. Náhle přijíždí na pomoc eskadra elektrických skútrů, v těchto krizových časech vítaná místní móda. Padesátka řidičů těchto vozidel, která se ve městě objevila v roce 2013, za řevu klaksonů vybízí čekající lidi, aby si přisedli. Ti, kdo vyhlíželi hodiny autobus, který také nemusí přijet, si radostně nasedají.

"Tato iniciativa se mi moc líbí, opravdu to pomáhá lidem v nouzi," řekla agentuře AFP dvaačtyřicetiletá Yanet Figuerová, když nasedala za řidiče skútru.

Socialistický ostrov, který se kvůli podpoře režimu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura ocitl v hledáčku Washingtonu, utrpěl v září důsledky této politiky. Kvůli americkým sankcím, které jsou namířeny proti lodím přepravujícím venezuelskou ropu, mu chybí benzin. Venezuela je pro Kubu téměř jediným zdrojem této suroviny.

Země, která ročně spotřebuje 7,2 milionu tun paliv, musela v září vystačit jen s 30 procenty obvyklého množství, v říjnu pak s 60 procenty. Už tak zasažená veřejná doprava dostávala jen minimální příděl.

Prezident Miguel Díaz-Canel vyzval automobilisty k solidaritě a k tomu, aby svezli stopem ty Kubánce, kteří nemají dopravní prostředek. A řidiči na výzvu skutečně reagovali. "Jsme ochotni pomáhat. A všechno jde dobře, jsme spokojeni," říká jeden z řidičů skútrů Javier Capote.

V kubánských ulicích v posledních letech přibývá elektrických skútrů závratným tempem. Od roku 2013 si soukromníci mohou dovážet modely s maximálním výkonem 1000 wattů a s rychlostí omezenou na 50 kilometrů v hodině. Mnoho Kubánců si je koupilo v Panamě, odkud si mohou odvézt bez zdanění jednu věc za rok, a to je většinou skútr.

Podle oficiálních odhadů jich je dnes v kubánských ulicích asi 210.000 a razí si tam cestu mezi starými americkými sedany. Tento počet by měl ještě vzrůst, protože vláda začala stroje dovážet a prodávat ve státních obchodech za maximální cenu 1700 dolarů (asi 39.000 Kč). To umožní zmírnit chronické problémy s dopravou a budoucí nedostatek paliva. V době hospodářské krize v 90. letech byla móda čínských jízdních kol, dnes je zase móda elektrických skútrů.

Zpočátku tato vozidla nového typu obyvatelstvo nepřijímalo kladně. Jezdí totiž potichu a usedali na ně málo zkušení řidiči, kteří způsobili mnoho nehod. Jejich oběťmi se stávali zejména staří lidé, kteří neslyšeli, že se skútr blíží.

Policie dnes požaduje, aby řidiči měli průkaz a svoje vozidlo registrovali. Také řidiči se organizují: asi 80 z nich je členy klubu elektrických skútrů. "Rozhodli jsme se podpořit tuto aktivitu, která souvisí se životním prostředím, a pomáhat lidem, kteří to potřebují," říká prezident klubu Osdany Fleites.

Členové klubu vyčistili ústí řeky Quibu, darovali krev a navštívili děti nemocné rakovinou. Jejich poslední akcí je boj proti obrovskému africkému hlemýždi, invazivnímu druhu nebezpečnému pro lidské zdraví, který se na ostrov dostal v roce 2014 a rozšířil se ve 12 z 16 provincií ostrova.

"Sbíráme hlemýždě, abychom chránili životní prostředí," říká Gladys Garcíová, která už s ostatními členy klubu přemýšlí o dalších solidárních akcích, zvláště o vyčištění havanské zátoky.

Související

Více souvisejících

Kuba doprava pohonné hmoty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy