Dramatické volby USA: Trumpův tým podal už třetí žalobu, vypuklo mnoho protestů

Volební kampaň nynějšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa v jednom z okresů ve státu Georgia podala žalobu, v níž žádá soud, aby se postaral o dodržování zákonů týkajících se hlasování poštou.

Donald Trump
doporučujeme

Agentura AP původně informovala, že Trumpův tým chce, aby soud pozastavil sčítání hlasů po úterních prezidentských volbách. Takový krok štáb současného prezidenta, který zahájil právní bitvy o udržení prezidentského postu, podnikl během středy v Michiganu a v Pensylvánii.

Podle žaloby, kterou v georgijském okrese Chatham podávají republikáni, si jejich pozorovatel všiml, že jistý člen sčítací komise podezřele manipuloval s ještě nezpracovanými lístky zaslanými poštou, které dorazily po stanoveném termínu. Údajně je zařadil mezi ty, jež přišly včas.

Republikáni žádají, aby zpožděné lístky byly odděleny a nebyly započítávány. "Prezident Trump a jeho tým bojuje za dobro národa, aby udrželi vládu zákona a zákon v Georgii je jasný: aby byly hlasy započítány, musí dorazit ve volební den do 19:00," řekl Justin Clark z Trumpovy volební kampaně. Její zástupci uvedli, že uvažují o tom, že podobně jako v okrese Chatham budou v případě hlasů odeslaných poštou postupovat i jinde v Georgii. Trump před volbami kritizoval korespondenční hlasování a varoval, že bude zfalšované.

Podle právníka Demokratické strany Marca Eliase Trumpův tým podává po celých USA celou řadu bezvýznamných žalob. "Nenechte se ošálit," napsal na twitteru. "Vědí, že prohráli a zbylo jim jedině tohle," dodal.

Trumpův demokratický rival v boji o Bílý dům Joe Biden podle projekcí amerických médií doposud získal 264 volitelů, k vítězství jich potřebuje 270. Trumpovi zatím připadá 214 volitelů. Ten, kdo vyhraje v Georgii, si připíše dalších 16 volitelů.

V Georgii zatím Trump vede před Bidenem o několik desítek tisíc hlasů, sečteno však není v lidnatých, demokratům nakloněných okresech.

V USA se sešlo několik demonstrací

Zatímco Američané netrpělivě čekají na výsledky jedněch z nejvypjatějších voleb v nedávné historii, vyšli někteří z nich do ulic. Příznivci demokratů požadovali převážně kompletní sečtení všech zbývajících hlasů, stoupenci republikána Donalda Trumpa se zase podle listu The Guardian shromáždili na některých místech v Nevadě, Arizoně a v Michiganu a protestovali proti údajným volebním podvodům.

Trump se v noci na středu prohlásil vítězem voleb, ačkoliv ani nyní nejsou k k dispozici konečné projekce. Podobně jako před kampaní pak bez důkazů tvrdil, že volby provázejí rozsáhlé manipulace s hlasy, což nyní činí i někteří jeho přívrženci.

V Arizoně přitom panují ohledně projekcí neshody. Stanice Fox News předpověděla jako první vítězství v tomto státě na jihozápadě USA demokratu Joeovi Bidenovi, následně se k ní přidala i uznávaná agentura AP. Řada dalších médií včetně televize CNN je však opatrnější a upozorňuje, že se s dalšími sčítanými hlasy demokratův náskok zužuje. Trumpova kampaň nyní doufá, že se jí podaří stát ještě získat na svou stranu, čímž by výrazně zvýšila svoje naděje na vítězství.

Ve Phoenixu se před budovou státního parlamentu sešla skupina Trumpových příznivců, kteří podle The Guardian požadovali řádné sečtení hlasů a skandovali "hanba Foxu" právě za to, že tato jinak republikánům nakloněná stanice tak rychle přiřkla vítězství ve státu demokratickému uchazeči. Podle pozorovatelů měl u sebe jeden z účastníků demonstrace armádní pušku.

V okrese Maricopa v Arizoně hlídají sčítací místnost policisté, protože se před ní shromáždila skupina protestujících, z nichž jsou někteří údajně ozbrojeni. Řada z nich má oblečení s protrumpovskými hesly a transparenty, podle nichž došlo ve státě k volebnímu podvodu.

Ve městě Las Vegas v Nevadě, kde se rovněž napjatě čeká na tamní výsledky, se pak střetli zastánci přepočítávání všech hlasů s pravicově zaměřenými demonstranty s transparenty "zastavte tu krádež", kteří se domnívají, že se v tamních sčítacích místnostech podvádí ve prospěch demokratů. Podle médií pro to však neexistují žádné důkazy. Biden ve státu podle nyní dostupných výsledků vede o 0,6 procentního bodu, zbývá však ještě sečíst asi 14 procent lístků.

zdroj: YouTube

Protesty se konaly také například v Michiganu. Tam byl výsledek dlouho velice těsný, Biden tam však podle projekcí nakonec Trumpa předběhl. Vypjatá situace tam nastala například ve chvíli, kdy jedna z tamních volební komisí zakázala vstup do sčítací místnosti asi 30 republikánským pozorovatelům s tím, že by šlo o porušení státních opatření proti šíření koronaviru. Pozorovatele musela nakonec vyvést policie. Někteří z nich pak stáli venku, zpívali "Bůh žehnej Americe" a skandovali "zastavte hlasování, zastavte sčítání", napsala agentura AP.

Demonstrace propukly rovněž v New Yorku, kde se sešly stovky lidí. Někteří z nich mávali vlajkami a měli nápisy jako "spočítejte každý hlas, každý hlas se počítá". Místní policie pak na sociálních sítích vyvěsila fotografie hořících hromad odpadků, které podle ní zapálili někteří z protestujících. Nejméně 20 účastníků bezpečnostní složky zatkly, většinou za blokování dopravy či výtržnictví.

Podobně zaměřená menší shromáždění se sešla rovněž v Portlandu, Atlantě či Oaklandu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama