"Udělal jsem chybu". Americkým lékařům dělají starosti covid párty, umírají i mladí

Přestože jsou USA z hlediska epidemie koronaviru nejzasaženější zemí na světě s více než třemi miliony nakaženými, spousta Američanů stále bere nemoc na lehkou váhu. Někteří jsou dokonce přesvědčení, že vlastně vůbec neexistuje. Na to ale silně doplatil třicetiletý úředník z Texasu, který se zúčastnil nechvalně známé covid párty.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Těsně před svou smrtí si pacient zavolal zdravotní sestru a řekl jí, že asi udělal chybu, protože věřil konspiračním teoriím, že koronavirus je hoax, což ale není pravda," uvedla doktorka Jane Applebyová, vedoucí primářka Metodistické nemocnice v San Antoniu. Informoval o tom britský deník Guardian.

"Nerada bych šířila poplašné zprávy, ale jako lékařka jsem povinná informovat o odstrašujících případech, aby si lidé konečně uvědomili, že je situace vážná a že se virus velice snadno šíří," dodala. 

"Covid párty" jsou společenské akce pořádané lidmi, kteří mají potvrzenou infekci novým typem koronaviru a kteří se chtějí přesvědčit, zda je skutečně tak vysoce nakažlivý, jak uvádějí odborníci a média.

Applebyová se ve svých víkendových komentářích nechala slyšet, že jí v poslední době znepokojuje raketový nárůst nových případů nakažených. Podle jejích slov bylo u všech testovaných lidí zaznamenáno 22 % infikovaných ve srovnání s 5 % před několika týdny.  

Největší podíl tvořily mladší ročníky ve věku 20 až 30 let, z nichž někteří byli kvůli těžkému průběhu nemoci hospitalizovaní v Metodistické nemocnici.

"Prosím, noste ochranné masky. Zůstávejte, pokud možno, co nejvíc doma. Vyhýbejte se větším shromážděním lidí a pravidelně si dezinfikujte ruce," apelovala primářka.

Její výzvě předcházelo varování texaských autorit, že Houston půjde znovu do karantény, jelikož tamní nemocnice začínají pod náporem nových případů nakažených kolabovat.

Houstonský starosta Sylvester Turner a soudkyně okresu Harris Lina Hidalgová řekli, že aby čtvrté největší americké město zvládlo epidemii, bude zapotřebí v něm znovu vyhlásit zákaz vycházení. Lidé by tak směli opouštět své domovy pouze za účelem nezbytných nákupů potravin a léků, popřípadě vyřízení neodkladných úředních záležitostí nebo k doktorovi.

V minulém týdnu lámal Texas rekordy v počtu potvrzených případů infikovaných a úmrtích. Podle zdravotníků se jenom v neděli nakazilo 8196 lidí a dalších 80 zemřelo. 10 410 pacientů je hospitalizovaných s vážným průběhem nemoci covid-19 způsobované novým typem koronaviru.

Rozhodnutí znovu uvalit na současné ohnisko nákazy v USA karanténu nicméně leží na texaském republikánském guvernérovi Gregu Abbotovi, který se nechal slyšet, že po něm sáhne teprve až poté, co všechno ostatní selže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

04.03.2021 21:26 Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda…

6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

04.03.2021 14:40 Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly…

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama