Druhá vlna koronaviru? Některé státy USA mají alarmující nárůst nakažených

Řada amerických států v posledních dnech hlásí rekordní počty hospitalizací a nových nákaz koronavirem, zatímco napříč Spojenými státy pokračuje uvolňování karanténních opatření. Informují o tom dnes agentura Reuters nebo deník The New York Times (NYT). Epidemická situace se v poslední době zhoršila hlavně na jihu země včetně Texasu a Floridy a také na západním pobřeží.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Reuters uvádí, že Florida, Alabama a Jižní Karolína v sobotu zaznamenaly rekordní počet zjištěných nákaz už potřetí za sebou. Maxima nebo hodnoty blížící se dosavadnímu rekordu hlásily také Oklahoma, Aljaška, Arizona a Nevada. V Louisianě, která byla jedním z velkých ohnisek na začátku epidemie covidu-19 v USA, denní bilance rovněž znovu rostou, přičemž ta sobotní byla nejvyšší za více než tři týdny.

V celostátním měřítku se vývoj počtu nakažených stabilizoval na úrovni okolo 21.000 nových případů denně, průměrný denní přírůstek bilance obětí klesl na zhruba 800. Zatímco na mnoha místech epidemie podle všeho ustupuje, trend nových nákaz je podle The New York Times v posledních dnech nepříznivý hned ve 22 státech.

Obzvláště strmě vzhůru míří křivka v případě Oregonu, jehož guvernérka Kate Brownová ve čtvrtek pozastavila rušení karanténních opatření. Ke podobnému kroku tento týden přistoupil guvernér Utahu Gary Herbert.

Utah je podle Reuters jedním ze čtyř amerických států, kde v sobotu nemocnice přijaly rekordní počty pacientů. Zbylými třemi byly Texas, Severní Karolína a Arkansas, v Jižní Karolíně zase byla o víkendu obsazená většina nemocničních lůžek. Tyto zprávy o vývoji vypovídají ještě více než čísla o nakažených, neboť se do nich nepromítá nárůst kapacit na laboratorní testy.

Zdravotničtí činitelé v USA se nyní obávají druhé vlny nákazy, respektive toho, že se v mnoha oblastech nepodařilo dostatečně zabrzdit tu první. Obyvatele vyzývají, aby nosili obličejové masky a vyhýbali se větším shromážděním. V Arizoně zase úřady doporučily nemocnicím aktivovat krizové plány pro zvládnutí přílivu nakažených.

Reuters připomíná, že mnohé americké státy na jaře začaly rušit preventivní opatření, aniž by splňovaly nezávazné podmínky sestavené federální vládou. Podle NYT nyní lídři států, kde se zdravotnická krize stupňuje, stojí před volbou: "Přijmout pokračující nárůst infekcí jako očekávanou daň za otevření ekonomiky nebo zvážit zpomalení rušení restrikcí či dokonce zavést novou sadu omezení."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někdejší poradce Vindman skončí v armádě kvůli "šikaně" od Trumpa

08.07.2020 22:02 Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při…

V USA bují debata ohledně otevírání škol po prázdninách

08.07.2020 21:40 Ve Spojených státech se v posledních dnech rozhořela debata o znovuotevření základních a středních…

USA zachytily náklad íránských zbraní směřující do Jemenu

08.07.2020 19:39 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes oznámil, že USA společně se svými partnery v regionu…

Čínští záchranáři hledají devět lidí, zasypal je sesuv půdy

08.07.2020 10:53 Záchranáři v centrální části Číny dnes pátrají po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy