Druhý impeachment? Demokraté se chystají obvinit Trumpa z "podněcování ke vzpouře"

Bílý dům kritizuje plány demokratů přimět amerického prezidenta Donalda Trumpa k odstoupení jen necelé dva týdny před ukončením mandátu, anebo spustit ústavní proces odvolání hlavy státu. Případné sesazení z nejvyššího úřadu, o které se demokraté už jednou neúspěšně pokusili, by s ohledem na současný mandát šéfa Bílého domu působilo jen symbolicky, ale mohlo by Trumpovi zabránit v opětovné kandidatuře, tvrdí komentátoři.

Plány demokratů na ústavní žalobu na prezidenta (impeachment) Bílý dům označil za "politicky motivovaný" krok, který "by posloužil jedině k dalšímu rozdělení naší velké země", uvedl server BBC News.

Demokraté se podle amerických médií v pondělí chystají ve Sněmovně reprezentantů předložit novou ústavní žalobu na Donalda Trumpa s cílem odvolat jej z funkce jen několik málo dní před řádným koncem jeho mandátu. Důvodem je role, kterou prezident sehrál při středečních nepokojích, při kterých Trumpovi stoupenci zaútočili na sídlo Kongresu USA. V souvislosti s vpádem demonstrantů do Kapitolu přišlo o život pět lidí. Trump jen krátce předtím na shromáždění nedaleko Bílého domu hovořil o údajných podvodech při posledních prezidentských volbách, obvinil demokraty ze snahy hlasování zmanipulovat a své příznivce vyzval k pochodu ke kongresové budově.

Demokraté se podle BBC chystají Trumpa obvinit z "podněcování ke vzpouře". Pod návrh, který začal vznikat hned ve středu, se už podepsalo skoro 160 členů Sněmovny reprezentantů.

Trumpův zvolený nástupce Joe Biden uvedl, že rozhodnutí o impeachmentu je zcela věcí Kongresu, ale sám si myslí, že nynější prezident "už dlouho" není schopen plnit svou funkci.

Sněmovna reprezentantů kontrolovaná demokraty předloni v prosinci obžalovala Trumpa ze zneužití pravomocí a obstrukcí vůči Kongresu, ale Senát ovládaný republikány prezidenta loni v únoru obou obvinění zprostil.

"Ještě žádný z prezidentů USA nebyl obžalován dvakrát," připomněla BBC a dodala, že vzhledem k podpoře Trumpa mezi republikánskými senátory se nezdá, že by impeachment mohl uspět. Pouze republikánská senátorka z Aljašky Lisa Murkowská zatím prohlásila, že Trump by měl odejít, protože už nadělal dost škody.

Podle některých komentářů by za těchto okolností byl impeachment jen symbolickou akcí, aby si Trump uvědomil svou odpovědnost za vpád do Kongresu.

Podle interních informací by Senát mohl převzít ze Sněmovny žalobu nejdříve 19. ledna, tedy den před Trumpových odchodem z funkce, a až poté by mohl následovat vlastní proces. Ústavní experti jsou rozděleni v názoru, zda by se po prezidentově odchodu z úřadu mohlo vůbec v impeachmentu pokračovat, připomněla BBC. Dodala, že v případě odsouzení v Senátu by Trump přišel o výhody zaručené bývalým prezidentům a senátoři by mu také mohli natrvalo zakázat veškeré veřejné funkce.

Trump byl třetím americkým prezidentem, který čelil ústavní žalobě. Jeho předchůdce také očistil Senát - Billa Clintona v roce 1999 a Andrewa Johnsona v roce 1868. Prezident Richard Nixon odstoupil ještě před vznesením žaloby.

Související

Donald Trump

Jak chce Trump dosáhnout okamžitého ukončení války? Kus Ukrajiny dá Rusku

Bývalý americký prezident Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by byl schopen válku na Ukrajině ukončit prakticky ihned. V soukromí ale dodává, že by mohl ruskou invazi ukončit nátlakem na Kyjev, aby se vzdal části svého území ve prospěch Moskvy. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom v neděli informoval americký deník The Washington Post (WP).

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Prezident USA Demokratická strana (USA) Bílý dům USA USA (Spojené státy americké) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 7 hodinami

NATO vyslyšelo Zelenského. O protivzdušné obraně bude jednat s Ukrajinou už zítra

Zasedání Rady NATO – Ukrajina, o které požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se uskuteční v pátek. Zelenskyj by měl jednat s ministry obrany členských zemí Aliance, oznámil její generální tajemník Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy