Marihuana v těhotenství zvyšuje riziko vzniku autismu u dětí

Zatímco v jistých kruzích se marihuana stává společensky přijatelnější a v mnoha zemích je již legální, odborníci bijí na poplach. Obávají se, že těhotné ženy by mohly užívat marihuanu k léčbě ranních nevolností anebo pouze rekreačně, přestože neexistují dostatečné studie, které by se otázkou dlouhodobých dopadů na zdraví dětí zabývaly. Co studie naopak prokázala, je, že užívání marihuany zvyšuje riziko, že se dítě narodí s poruchou autistického spektra.

děti
doporučujeme

Několik předchozích studií prokázalo, že užívání marihuany během těhotenství má vliv na hyperaktivitu dětí, nízkou porodní váhu, kognitivní i behaviorální funkce a děti trpí i poruchou pozornosti. Kanadská studie, která byla nedávno zveřejněna uvedla, že užívání marihuany během těhotenství může zvýšit riziko autismu u dětí.

„Ženy, které konopí užívaly během těhotenství, měly 1,5krát vyšší pravděpodobnost, že budou mít dítě s autismem,“ řekla serveru CNN autorka studie Darine El-Chaârová, specialista na diagnostiku vrozených vad plodu. Autismus se objevuje u dětí před třetím rokem věku a jedná se o vývojovou poruchu centrální nervové soustavy.

Podle El-Chaârové nejsou tato zjištění nic překvapivého, protože podle jejích slov dochází k vývoji mozku plodu po celou dobu těhotenství. Studie se zaměřila na novorozence narozené v letech 2007 a 2012 v Kanadě, a to několik let předtím, než začala být marihuana v Kanadě legální. Jednalo se o 2 200 žen, které užívaly marihuanu během těhotenství, ale současně neužívali alkohol nebo jiné látky.

První trimestr je nejdůležitější pro vývoj mozku plodu, který je v té době nejnáchylnější k poškození. „Receptory pro konopí v mozcích zvířat byly objeveny již šesti týdnech těhotenství,“ uvedla El-Chaârová, která předpokládá, že tyto důkazy nasvědčují tomu, že kanabinoidní receptory mohou mít vliv na dětský mozek.

V USA se užívání marihuany těhotnými ženami za posledních deset let rapidně zvýšilo. Analýza z minulého roku zjistila, že se užívání marihuany těhotnými ženami mezi lety 2002 a 2017 zdvojnásobil. Analýze se podrobilo téměř půl miliónu amerických žen ve věku 12 až 44 let.

El-Chaârová poznamenala, že těhotné ženy uvádí jako nejčastější důvod užívaní marihuany bolest. „Pomáhá s různými problémy, jako je ranní nevolnost nebo jiné obtíže spojené s těhotenstvím, jako nespavost, snižování stresu, ale jiné marihuanu užívají rekreačně,“ řekla El-Chaârová.

Odborníci odrazují od užívaní konopí během těhotenství, a to hlavně z důvodu, že nejsou k dispozici žádné dlouhodobé studie, které by potvrdily bezpečnost. Podle Americké vysoké školy porodníků a gynekologů (ACOG) užívá marihuanu až 5 % těhotných žen. „Těhotné ženy musí být vybízené k tomu, aby přestaly užívat marihuanu pro léčebné účely,“ doporučuje ACOG.

Vznik autismu u dětí je konspiračními teoreticky často nesprávně přisuzován očkování, ačkoliv na toto téma proběhla řada vědeckých studií, které tuto fámu vždy vyvrátily. Přesný důvod vzniku autismu dosud znám není, nová studie ale potvrdila, že právě užívání marihuany může vznik nemoci podpořit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama