Ekvádorem zmítá masivní krize. Zákaz vycházení je jen začátek

Ekvádorský prezident Lenín Moreno přehodnotí rozhodnutí o zrušení dlouholetých státních dotací benzínu a nafty, proti němuž v zemi protestují domorodí obyvatelé. Nenaznačil ale, že by se jej chystal vzít zpět. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ekvádor, ilustrační foto
doporučujeme

Po 11denních protestech se dnes poprvé sejde k jednání ekvádorská vláda a představitelé domorodých organizací. S odkazem na společné sdělení OSN a katolické církve o tom informovala agentura AFP.

V televizním projevu k národu Moreno dodal, že ve velké části hlavního města Quito je poté, co v něm kvůli srážkám mezi demonstranty a policií vyhlásil zákaz vycházení, klid. Nařízení ale zůstane prozatím v platnosti. Jako ústupek protestujícím ale prezident oznámil, že navrhne, aby soukromé firmy zaměstnancům měsíčně vyplácely bonus 20 dolarů (467 Kč).

Demonstranti v hlavním městě Quito v sobotu vnikli do sídla tamní televizní stanice Teleamazonas a do sídla deníku El Comercio. S odkazem na tato média o tom informovala agentura AFP.

Teleamazonas přerušila program, aby mohla o útoku informovat. Na obrazovce se tak objevily záběry rozbitých oken, hořícího vozu a velkého množství policistů. Stanice evakuovala 25 zaměstnanců, podle AFP si útok ale nevyžádal žádná zranění. El Comercio pak na svém webu informoval o napadení neznámou skupinou lidí.

Ekvádor již jedenáctým dnem sužuje závažná sociální krize, kterou vyvolalo oznámení hospodářských reforem. Tamní vláda je slíbila zavést výměnou za půjčku ve výši 4,2 miliardy dolarů (asi 98 miliard Kč) dojednanou s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Podle poslední zprávy úřadu ochránce práv si násilné demonstrace v zemi již vyžádaly šest mrtvých a 2100 zraněných.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud v Americe pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů

18.11.2019 19:52 Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zablokoval verdikt odvolacího soudu, který nařizoval…

V nákupním středisku v Oklahomě vypukla střelba, nejméně tři mrtví

18.11.2019 18:12 Nejméně tři mrtvé si vyžádal dnešní střelecký útok v nákupním středisku v oklahomském městě Duncan.…

Trump se nechá grilovat Kongresem? Nápad se mu líbí, opět napadl demokraty

18.11.2019 17:16 Americký prezident Donald Trump dnes překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové…

Brzy se uvidíme? Trumpův tweet vyvolal v KLDR rozhořčení

18.11.2019 16:39 Severní Korea nepřistoupí na další summit se Spojenými státy, který by dal americkému prezidentovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama