New York zápolí s covid-19: Padl smutný rekord v počtu mrtvých a nakažených

Americký stát New York zaznamenal za poslední den 630 dalších úmrtí na nemoc covid-19 a přes 10.800 nově nakažených koronavirem. U obou údajů se jedná o zatím největší přírůstek za 24 hodin. Ve státě, který je epicentrem pandemie v USA, se virem infikovalo již 113.704 lidí a 3565 jich nákaze podlehlo. Na tiskovém brífinku to dnes prohlásil guvernér Andrew Cuomo.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

New York s necelými 20 miliony obyvatel po dnes oznámených údajích překonal co do počtu zemřelých více než miliardovou pevninskou Čínu, kde se virus objevil ke konci loňského roku poprvé. Více nakažených přitom měl již ve středu.

Podle Cuoma pandemie ve státě zatím nedosáhla svého vrcholu, což znamená, že přírůstky počtu nakažených a zemřelých budou v dalších dnech stále větší. "Chtěl bych, aby byl vrchol zítra," poznamenal guvernér s tím, že počet infikovaných roste nyní nejrychleji na ostrově Long Island.

Zároveň však dodal, že na vrchol pandemie není New York v současné chvíli připraven. Ve státu totiž rychle docházejí lůžka v nemocnicích, jež se navíc stále potýkají s nedostatkem zdravotnického personálu. Největší příval nakažených přitom stát očekává do týdne.

Do města New York má ještě dnes dorazit 1000 ventilátorů jako dar z Číny, který pomáhali vyjednat zakladatelé čínského gigantu Alibaba Jack Ma a Joe Tsai. Cuomo dnes poděkoval mimo jiné čínskému konzulovi v New Yorku a čínské vládě. "Je to velká věc a bude to pro nás mít velký význam," řekl guvernér, který ve čtvrtek varoval, že by státu mohly ventilátory dojít za šest dní. Poznamenal však, že by se mělo v budoucnu vysvětlit, proč nemají USA kapacity na výrobu potřebných strojů na svém území. Dalších 140 ventilátorů daroval New Yorku stát Oregon.

Krematoria a márnice ve státě musí kvůli velkému počtu mrtvých zvyšovat svou kapacitu a pracovat i přes noc. Kvůli riziku nakažení nemá řada blízkých možnost rozloučit se se svými příbuznými v posledních hodinách před jejich smrtí. Doktoři pak o úmrtí rodinu informují pouze telefonicky. Pohřbů se může zúčastnit jen hrstka lidí, kteří od sebe navíc musí udržovat odstup.

zdroj: YouTube

Podle statistik se však také dvě třetiny ze všech hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 již vrátily domů. Jen třetina tak vyžaduje delší léčbu. "To je to, co říkáme od začátku. Většina lidí nebude muset do nemocnice. Ti hospitalizovaní tam přijdou, obdrží léčbu, a odejdou," řekl guvernér.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expolicistu Chauvina z případu Floyda obvinili z vraždy druhého stupně

03.06.2020 21:56 Aktualizováno Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýšil obvinění bělošského expolicisty Dereka Chauvina…

Washington zakázal od 16. června čínským aerolinkám lety do USA

03.06.2020 21:41 Americká vláda dnes zakázala čínským leteckým dopravcům od 16. června lety do Spojených států.…

Americký ministr obrany Esper nepodporuje aktivaci zákonu o vzpouře

03.06.2020 21:10 Aktualizováno Americký ministr obrany Mark Esper dnes oznámil, že nepodporuje aktivaci takzvaného zákonu o…

New York hlásí nejméně úmrtí s covidem-19 za deset týdnů

03.06.2020 20:10 Stát New York v uplynulých 24 hodinách zaznamenal 49 úmrtí s koronavirem. Na tiskové konferenci to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy