Epidemická situace v USA je alarmující. Na covid zemřelo již přes 250 tisíc lidí

Ve Spojených státech zemřelo od začátku pandemie přes čtvrt milionu lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to ze statistik Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie covidu-19 dlouhodobě sleduje. V absolutních číslech se jedná o nejvyšší údaj ze všech světových států. V zemi rovněž ve středu teprve podruhé překročil denní počet potvrzených infekcí hranici 170.000, zatímco denní počty zemřelých se tam přibližují maximům z letošního jara.

Počet nakažených každým dnem roste
doporučujeme

Jen od začátku září zemřelo v souvislosti s covidem-19 50.000 Američanů, upozorňuje agentura DPA. V zemi se doposud koronavirem nakazilo přes 11,5 milionu lidí.

Podle JHU se ve středu nově potvrdila nákaza koronavirem u 170.161 osob. S covidem-19 tam ve stejný den zemřelo dalších 1848 pacientů, což je nejvíce od 7. května.

Počty nově nakažených ve Spojených státech v posledních týdnech rychle rostou, a to v podstatě ve všech amerických státech kromě Havaje. Od začátku listopadu činil denní přírůstek v celých USA vždy více než 100.000 lidí, sedmidenní klouzavý průměr však nyní dosahuje téměř 165.000, což jsou údaje nevídané v jakékoliv jiné zemi.

Druhý nejvyšší počet mrtvých s koronavirem na světě eviduje Brazílie, třetí pak Indie. Při zohlednění počtu obyvatel ale zemřelo více pacientů s covidem-19 než ve Spojených státech v Belgii, ve Španělsku a v Argentině.

Ve Spojených státech se stále více testuje a tamní laboratoře nyní zpracují asi 1,5 milionu vzorků denně, což je podle zpravodajského webu Axios nárůst asi o 11 procent oproti minulému týdnu. Pozitivních nálezů však za stejnou dobu přibylo o 30 procent.

V nemocnicích po celých USA je nyní více než 79.000 pacientů s covidem-19 a zdravotníci narážejí na hranice svých možností. Řada států proto zavádí různě přísná společenská omezení namířená proti šíření viru. Město New York, jež provozuje největší systém veřejných škol v USA, dnes přerušilo prezenční výuku jen osm týdnů poté, co ji obnovilo po předchozí vlně pandemie.

Experti však stále hlasitěji volají po sjednoceném přístupu k restrikcím ve všech státech, které nyní koordinují boj s pandemií v podstatě nezávisle na sobě. Prezident Donald Trump však v posledních týdnech po volbách veřejně nevystupuje a nevyjadřuje se tím pádem ani k šíření nákazy či k případnému zavádění preventivních opatření. Jeho vláda ani nespolupracuje s Joem Bidenem, který se podle amerických médií stane příštím prezidentem, což Trump odmítá uznat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama