Epidemie koronaviru v USA oživila návrhy na hlasování poštou

Epidemie koronaviru může v listopadu změnit podobu prezidentských voleb v USA, píší dnes americká média. Už proces primárních voleb, z nichž má vzejít demokratický protikandidát Donalda Trumpa, nákaza výrazně ovlivnila. Mnohé státy primárky a volební shromáždění odložily, jiné využívají hlasování poštou. Právě to by chtěli mnozí zavést po celé zemi v listopadových volbách, uvedla televize ABC.

Přidejte svůj názor

Hlasovací lístky pro volby prezidenta USA v roce 2016
doporučujeme

Demokraté hlasování poštou podporují, republikáni jsou spíše proti, píše agentura AP. První kolo demokraté prohráli, když se jim nepodařilo do prováděcího zákona k prezidentským volbám prosadit sumu dvou miliard dolarů potřebnou ke všeobecnému zavedení poštovního hlasování. Místo toho prošla částka 400 milionů s tím, že jednotlivé státy se o formě hlasování mohou rozhodnout samy.

Hlasování poštou by v některých státech USA znamenalo radikální reformu celé volební procedury a velké investice. Služeb pošty sice v té či oné formě využívají všechny státy Unie, jen šest států na západě země ale povoluje odevzdání hlasu poštou ve všech volebních okrscích. Sedmnáct států umožňuje hlasování poštou pouze s výslovným povolením volební komise, v Alabamě musejí například žadatelé odesílat podrobnou žádost.

Podle průzkumu společnosti Pew Research Center by dvě třetiny Američanů možnost hlasovat poštou uvítaly, protože v době epidemie se voliči obávají nákazy ve volebních střediscích. Podle demokratů by hlasování poštou prospělo starším a nemocným lidem, ale i příslušníkům menšin. Republikáni takovou praxi neodmítají, ale jsou obezřetní a obávají se volebních podvodů. Prezident Donald Trump nedávno v rozhovoru pro televizi Fox News řekl, že "kdybychom někdy souhlasili s návrhy demokratů, žádný republikánský kandidát by zvolen nebyl".

Podle demokratky Nancy Pelosiové, předsedkyně Sněmovny reprezentantů, je smutné, že prezident nevěří vlastní straně. "Realita je taková, že s poštovním hlasováním by bylo více odevzdaných hlasů," řekla televizi MSNBC. Někteří experti podle televize ABC soudí, že tato praxe by dokonce přinesla víc hlasů republikánům.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda USA v pohotovostním režimu. Bude nasazena proti demonstrantům?

30.05.2020 21:05 Americké státy a města musí tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím, jinak se do věci vloží…

Jsem další na řadě já? ptá se po smrti černocha tenistka Gauffová

30.05.2020 20:26 Aktualizováno Americká tenisová hvězdička Coco Gauffová se emotivním videu připojila k protestům proti smrti…

Trump pohrozil demonstrantům "nejzlejšími psy a nejstrašlivějšími zbraněmi"

30.05.2020 18:48 Jedna z celoamerických demonstrací vyvolaných smrtí černocha George Floyda se v noci na dnešek…

USA obrací pozornost k prezidentským volbám. Jak si stojí kandidáti?

30.05.2020 18:39 Aktualizováno Do volby nového prezidenta Spojených států zbývá pár měsíců. Už nyní je však téměř jisté, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy