Epidemiolog Fauci otevřeně o koronaviru: Bílý dům ho stáhl z médií

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci se v rozhovoru pro CBS News vyjádřil k postoji Trumpovy administrativy ke koronaviru. Otevřeně tak promluvil o nošení roušek, zavádějící reklamně Trumpovy kampaně nebo o omezeném styku s médii, který mu údajně byl Bílým domem nařízen.

Anthony Fauci
doporučujeme

Spojené státy pravděpodobně čelí třetí vlně koronaviru. Minulý víkend zaznamenaly opět na několika místech rekordní nárůsty nakažených. Nejhůře jsou na tom aktuálně středozápadní státy, celkový počet nakažených přesáhl již 8 milionů, přes 220 000 lidí zemřelo.

V první vlně pandemie, která Státy zasáhla na jaře, zastával přední epidemiolog a odborník na infekční onemocnění Anthony Fauci velmi důležitou pozici. Nejen, že se podílel na strategickém plánování krizového štábu, americká veřejnost do něj díky jeho letité reputaci a působnosti v Bílém domě vkládala nemalou dávku důvěry.

Prezident Trump se již však od prvopočátku pandemie vyhýbal Fauciho doporučením nebo jakýmkoli jiným doporučením vydaným zdravotnickými a vědeckými institucemi. Sám Fauci na situaci kolem koronaviru, která brzy dostala politický podtext, pohlíží s velkým znepokojením.

Výroky prezidenta vůči jeho osobě brzy vyvolaly mezi lidmi neklid až nenávist a Fauci tak čím dál tím častěji čelil různým výhružkám. Dle epidemiologa se ty nejhorší z nich, kde mu lidé hrozili smrtí, vztahovaly i na jeho rodinu. Později v dubnu mu dokonce byla přidělena ochranka. Fauci tehdy uvedl, že se s něčím takovým za svou kariéru ještě nesetkal.

Blíže o aktuální epidemické situaci, nadcházejících volbách a jeho vztahu s Bílým domem a prezidentem Trumpem promluvil v rozhovoru pro CBS News. Podle Fauciho se z aktuálních dat, která mapují vývoj nákazy po celém světě, s jistotou dá říci jen to, že momentálně nesměřujeme správným směrem, spíše naopak. 

,,Pokud se bavíme o milionu mrtvých a 30 milionech nakažených celosvětově, určitě nemůžeme tvrdit, že jsme na dobré cestě. Upřímně, já sám nevím, kde se momentálně nacházíme. To je nemožné určit,“ řekl.

K opětovnému zhoršení ve Spojených státech dle Fauciho přispívá studenější počasí a fakt, že se většina lidí soustřeďuje ve vnitřních prostorách. Za poslední dva týdny hlásilo nárůst počtu nakažených bez mála 38 amerických států. Dle Fauciho ale situace stále není natolik vážná, aby vyžadovala další plošný lockdown. 

,,Zaměřme se raději na opatření, která můžeme v rámci veřejného zdraví aplikovat bez plošného zavírání,“ uvedl s tím, že na to, aby byl opět nutný lockdown, by situace musela být opravdu „hodně zlá“. Aby opatření však mohla zafungovat, musí být řádně dodržována.

Fauciho proto nepřekvapilo, že se prezident, který nařízení nerespektuje, čímž se veřejně netají, nakazil. ,,Měl jsem obavy, když jsem ho v televizi viděl obklopeného lidmi bez roušek, bez rozestupů. [...] Z toho nemohlo vzejít nic dobrého,“ odkázal Fauci na víkendovou sešlost v Rose Garden k nominaci soudkyně Barrettové, kde se měl prezident spolu s dalšími účastníky nakazit.

Fauci se také vyjádřil k reklamě, kterou Trumpova kampaň zveřejnila před několika týdny. V ní je epidemiolog zachycen v reakci na postoj Trumpovy administrativy ke koronaviru se slovy ,,Nedokážu si představit, že by někdo mohl udělat víc“.

Dle Fauciho je to ,,nehoráznost“. Jeho slova byla prý vytržena z kontextu, přičemž dodal, že za svou kariéru žádného kandidáta nikdy veřejně nepodpořil a nehodlá to udělat ani letos. ,,Tehdy jsem poukazoval na vyčerpávající práci krizového štábu, načež jsem řekl: ‘Pracujeme nonstop sedm dní v týdnu. Nemyslím si, že jsme mohli udělat víc,‘ “ doplnil.

Fauci zároveň přiznal, že Trumpova administrativa výrazně omezila jeho kontakt s médii. ,,Nebylo mi dovoleno vystoupit v několika pořadech, kam jsem byl pozván,“ řekl. Mimo jiné upřesnil své dřívější výroky ohledně nošení roušek. Zpočátku se stavěl proti jejich plošnému zavedení, jelikož se obával jejich nedostatku mezi zdravotníky. Ohledně jejich funkčnosti si je ale jist, že jejich nošení snižuje riziko přenosu nákazy.

,,Ať se jedná o jakýkoli typ pokrývky, chirurgické roušky, respirátory nebo podomácku vyrobené, studie jasně prokázaly, že fungují. A jejich nedostatkem momentálně netrpíme,“ uvedl. To, že se prezident neustále staví odmítavě vůči rouškám, jejich funkčnosti a nošení, považuje Fauci za „demonstraci síly“. Domnívá se, že prezident Trump pohlíží na nošení roušek spíše jako na „důkaz slabosti“.

Fauci dále vyjádřil své znepokojení ohledně toho, jak svět vnímá vědu. Dle jeho názoru se lidé proti vědě staví ze stejného důvodu, jako se staví proti jiným na příklad vládním institucím. ,,Věda má v sobě kousek autority. Lidé, kteří se staví proti autoritě, se tak budou stavět i proti vědě.“

K volbám se chystá osobně, a to výhradně pro ten „pocit“. Pokud prý člověk dodrží veškerá hygienická opatření, není podle něj důvod obávat se nákazy. Zbytek rozhovoru si v originále můžete přečíst zde.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klíčový stát Michigan potvrdil výsledky voleb, vítězem je Joe Biden

24.11.2020 07:17 V americkém státě Michigan dnes oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154…

Bojujeme proti dezinformacím: Proč se lidé bojí vakcín proti koronaviru?

24.11.2020 00:01 NÁZOR - Akademici, kteří v 60. letech zkoumali pověry, čerpali z epidemiologie, připomíná editorial…

Biden už má údajně kandidátku na post ministryně financí

23.11.2020 21:39 Kandidátkou nastávajícího prezidenta USA Joea Bidena na post ministryně financí bude někdejší šéfka…

Bílý dům plánuje večírky i přes rozmach koronaviru v USA

23.11.2020 20:22 Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru, Bílý dům však i přesto plánuje na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama