Evo Morales nesmí kandidovat ve volbách, rozhodl soud. Bolivijský exprezident se ohradil

Bývalý bolivijský prezident Evo Morales nemůže v nadcházejících volbách kandidovat na senátora. Rozhodl o tom ústřední volební soud, informovala dnes agentura AFP. Morales pod tlakem armády loni v listopadu po téměř čtrnácti letech ve funkci rezignoval na funkci prezidenta a odešel do exilu. Prezidentské, parlamentní a senátní volby se v jihoamerické zemi uskuteční 3. května.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Juan Evo Morales Ayma
doporučujeme

Podle volebního soudu nemá Morales v Bolívii trvalý pobyt, a jeho kandidatura na senátora v departementu Cochabamba je tak nepřípustná. Morales rozhodnutí volební komise na twitteru ostře kritizoval. Označil ho za "úder proti demokracii".

Podle agentury AP se očekává, že se příznivci bývalého prezidenta proti rozsudku odvolají k ústavnímu soudu.

Šedesátiletý Morales v současnosti žije v exilu v Argentině. Funkce prezidenta se vzdal pod tlakem armády kvůli demonstracím, které následovaly po říjnových prezidentských volbách. Morales se prohlásil jejich vítězem, podle opozice i mezinárodních pozorovatelů bylo ale hlasování zmanipulované.

Po vynuceném odchodu z funkce jej v čele Bolívie nahradila senátorka Jeanine Áňezová. Morales, který tvrdí, že se stal obětí puče, už několikrát avizoval, že se chce do vlasti vrátit. V Bolívii nicméně čelí stíhání kvůli vzpouře a terorismu.

Volby, ve kterých budou Bolivijci vybírat prezidenta, viceprezidenta, 36 senátorů a 120 poslanců, jsou plánovány na 3. května. Případné druhé kolo prezidentských voleb se má konat 14. června. Podle posledního průzkumu je s více než třicetiprocentní podporou favoritem prezidentského klání Luis Arce, kterého podporuje Morales. Následuje bývalý prezident Carlos Mesa (17 procent) a prozatímní prezidentka Jeanine Áňezová (16,5 procenta).

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda USA v pohotovostním režimu. Bude nasazena proti demonstrantům?

30.05.2020 21:05 Americké státy a města musí tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím, jinak se do věci vloží…

Jsem další na řadě já? ptá se po smrti černocha tenistka Gauffová

30.05.2020 20:26 Aktualizováno Americká tenisová hvězdička Coco Gauffová se emotivním videu připojila k protestům proti smrti…

Trump pohrozil demonstrantům "nejzlejšími psy a nejstrašlivějšími zbraněmi"

30.05.2020 18:48 Jedna z celoamerických demonstrací vyvolaných smrtí černocha George Floyda se v noci na dnešek…

USA obrací pozornost k prezidentským volbám. Jak si stojí kandidáti?

30.05.2020 18:39 Aktualizováno Do volby nového prezidenta Spojených států zbývá pár měsíců. Už nyní je však téměř jisté, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy