Evropa zůstává Američanům uzavřena. Důvodem je selhání během pandemie

Představitelé EU jednají o tom, kdo bude od 1. července moci její členské země navštívit. Jako hlavní kritérium pro povolení vstupu občanům mimo EU bude to, jak se v daných zemích situace kolem koronaviru vyvíjí. Dle předběžných návrhů zůstávají Spojené státy mimo seznam autorizovaných zemí. Důvodem je jejich selhání v boji s pandemií.

Deník The New York Times informoval o jistém předběžném seznamu zemí, z nichž budou moci občané od července cestovat do členských států Evropské Unie. Spojené státy zatím mezi těmito zeměmi nefigurují, a to údajně kvůli reakci vlády na pandemii koronaviru.

Američané by tak na základě počtu případů nakažených koronavirem patřili do stejné kategorie jako návštěvníci z Ruska nebo Brazílie, jimž s největší pravděpodobností také nebude vstup povolen. Momentálně má Evropská Unie na stole dva seznamy.

Oba zahrnují návštěvníky z Číny, Ugandy, Kuby a Vietnamu. Občanům z jiných zemí, včetně Spojených států, je prozatím až na výjimky vstup odepřen. Vnější hranice EU by se měly znovu plně otevřít na začátku července, pro Američany by se ale nic měnit nemělo. 

Dle Bruselu je důvodem stále narůstající počet nakažených koronavirem. Zatímco Evropě se během posledních měsíců podařilo dostat šíření viru pod kontrolu, Spojené státy zaznamenaly zatím nejvyšší nárůst teprve minulý týden. Zákaz vstupu americkým občanům se však neobejde bez následků.

Dle expertů se dají očekávat silné ekonomické, kulturní a geopolitické dopady, neboť do Evropy ročně zavítají miliony Američanů, převážně za byznysem. Na základě vyjádření jistých představitelů EU ale Spojené státy, včetně Ruska a Brazílie, stále představují hrozbu.

Spojené státy, stejně tak Rusko a Brazílie zareagovaly na virus pozdě a postavily se odmítavě k radám svých předních expertů. To je také mimo jiné důvod, proč se tyto tři země stále potýkají s vysokým počtem nakažených.

Seznam zemí, ze kterých bude možné do EU cestovat, byl sestaven na základě několika epidemiologických kritérií. Jako měřítko si EU stanovila průměrný počet nových případů za poslední dva týdny na 100 000 lidí. V rámci EU je toto číslo momentálně 16. Pro porovnání, ve Spojených státech je to 107, v Brazílii 190 a v Rusku 80. 

Jakmile bude finální podoba seznamu odsouhlasena, bude k dispozici všem členským státům EU. Ty ho sice nemají povinnost dodržovat, ovšem v případě jeho porušení si EU stanovuje právo na znovuzavedení hraničních kontrol.

Tímto přístupem chtějí představitelé Unie zamezit tomu, aby se neautorizovaní občané mohli volně pohybovat v prostoru Evropské Unie. Zároveň však dodávají, že seznam se bude každé dva týdny revidovat na základě aktuálního vývoje pandemie.

V tuto chvíli se diskutují dvě varianty. Na jednom seznamu se nachází 47 zemí, mezi něž patří jen ty, kde se počet nakažených drží pod průměrem Evropské Unie. Na druhém seznamu, kde se nachází 54 zemí, jsou akceptovány i ty, kde je výskyt případů nad průměrem EU, konkrétně 20 případů na 100 000 lidí.

Co se týče jednotlivých členských států Unie, nepanuje shoda ani zde. Zatímco některé země už začaly návštěvníky ze zemí mimo EU přijímat, země jako Dánsko nesouhlasí s tím, aby turistům z ostatních zemí bylo dovoleno Unii od července volně navštívit. Země jako Německo a Francie se pro změnu obávají toho, že ostatní země se doporučením EU řídit nebudou.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 1 hodinou

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy