Exministr obrany obvinil Trumpa, že Američany rozděluje

Bývalý americký ministr obrany James Mattis kritizuje prezidenta Donalda Trumpa za to, že se prý snaží rozdělit Američany. Podpořil lidi, kteří se účastní poklidných demonstrací vyvolaných úmrtím černocha George Floyda při zásahu bělošského policisty. Mattisovi se také nelíbí Trumpovy výhrůžky, že pokud to bude nutné, pošle proti protestujícím vojáky.

Donald Trump
doporučujeme

"Donald Trump je za dobu, co jsem na světě, prvním prezidentem, který se nesnaží Američany sjednocovat - který ani nepředstírá, že se o to snaží," napsal Mattis v časopisu The Atlantic o současném šéfovi Bílého domu. "Místo toho se nás snaží rozdělit," dodal. Spojené státy jsou podle něho svědkem "následků toho, že jsou tři roky bez zralého vedení".

Mattis na post ministra obrany v Trumpově administrativě rezignoval v prosinci 2018, protože nesouhlasil s prezidentovým požadavkem stáhnout 2000 amerických vojáků ze Sýrie. Agentura DPA napsala, že od té doby Trumpa veřejně kritizoval jen zřídka.

Prezidentovo prohlášení, že k potlačení současných nepokojů spojených s úmrtím George Floyda povolá do některých států armádu, považuje Mattis za chybu. "Doma bychom měli armádu nasazovat jen velmi zřídka, tehdy, když to žádají guvernéři jednotlivých států," myslí si bývalý ministr obrany. V případě vojenského zásahu proti civilním protestům hrozí, že vznikne konflikt mezi obyvateli a armádou, varoval Mattis. "Nedokážu si představit, že vojáci by za nějakých podmínek byli vysláni, aby porušili ústavou daná práva svých spoluobčanů," napsal.

O protestech napsal, že jejich duší jsou "desetitisíce lidí, kteří mají svědomí a kteří trvají na tom, že náš národ má žít v souladu s našimi hodnotami". Není podle něho nutné se znepokojovat malou skupinkou těch, kdo při protestech porušují zákony.

Trump v reakci na Mattisovu kritiku na twitteru napsal, že jde o "nejvíce přeceňovaného generála na světě" a že je skvělé, že rezignoval.

Vlna demonstrací se ve Spojených státech vzedmula poté, co 25. května v Minneapolisu zemřel černoch George Floyd poté, co mu bělošský policista při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepřestal, ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

12.07.2020 14:40 Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k…

Zvítězí Biden, předpovídá volební model. Trumpa dle něj čeká drtivá porážka

12.07.2020 12:40 Aktualizováno Volební model pro prezidentské volby v USA předpovídá jasné vítězství Joe Bidena. Biden by dle něj…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 10:27 Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy