Experti před pandemií opakovaně varovali. Proč nikdo neposlouchal?

NÁZOR - Pandemie nepřišla z čista jasna, deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník poukazuje na skutečnost, že jen minulý rok se objevila hned čtyři varování, ale nikdo tehdy neposlouchal.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Experti pandemii předvídali

"Přišla z čista jasna. Jen si myslím, že to je něco, o čem jste si nikdy skutečně nemysleli, že se stane," cituje editorial slova amerického prezidenta Donalda Trumpa z 6. března na adresu pandemie koronaviru.

Šéf Bílého domu také o pár týdnů později dodal, že na situaci pohlíží jako na cosi, co překvapilo celý svět, jelikož nikdo netušil, že může dojít k pandemii či epidemii takových rozměrů, připomíná washingtonský deník. Souhlasí pouze v tom, že nikdo nedokázal určit přesný moment, kdy tento pomyslný blesk udeří.

Co se globální pandemie týká, experti ji naopak předpovídali, varovali před nedostatečnou připraveností a urgovali akci, a to opakovaně, zdůrazňuje vlivný server. Odkazuje v té souvislosti na každoroční zprávu amerických tajných služeb z ledna 2019 o hodnocení světových hrozeb.

Zpravodajci tehdy varovali, že Spojené státy a zbytek světa ohrožuje možná další pandemie chřipky či rozsáhlá epidemie jiné nakažlivé nemoci, která by mohla vést k masivní úmrtnosti a zneschopnění obyvatel, zásadně ovlivnit světovou ekonomiku, vyčerpat mezinárodní zdroje a zvýšit volání po americké pomoci, připomíná Washington Post.        

Stále větší riziko přenosu nemoci podle zprávy pramenilo z rostoucí blízkosti lidí a zvířat, připomíná renomovaný deník. Dodává, že zpravodajci poukazovali na zvýšený počet případů, kdy propukla epidemie kvůli přenesení původně zvířecích patogenů na lidskou populaci.

V září loňského roku pak americké Centrum pro zdravotní bezpečnost Johna Hopkinse vydalo zprávu s názvem Připravenost na silnou pandemii respiračního patogenu, která uváděla, že pokud se takový patogen objeví, bude mít pravděpodobně závažné zdravotní, ekonomické, společenské a politické důsledky, konstatuje editorial. Zmiňuje zjištění zprávy, že kombinace možné krátké inkubační doby a asymptomatického šíření, může znamenat jen krátké časové okno pro zastavení přenosu, a proto bude epidemii těžké zadržet, i s ohledem na "značné mezery" v připravenosti jednotlivých států i mezinárodního společenství.  

Neakceptovatelná zranitelnost

Další varování přinesla v říjnu 2019 nezisková organizace Nuclear Threat Initiative, která s uvedeným Hopkinsovým centrem a konzultační společností Economist Intelligence Unit publikovala Index globální zdravotní bezpečnosti, který na základě veřejně dostupných údajů ohodnotil zdravotní bezpečnost 195 zemí světa, připomíná americký server. Poukazuje, že podle závěrů nebyla žádná země plně připravená na epidemii či pandemii a všechny státy vykazovaly nedostatky.

"Zpráva zjistila, že méně než 5 % zemí se umístilo v nejvyšším segmentu schopnosti rychle odpovědět a mírnit šíření epidemie," vyzdvihuje Washington Post.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

O měsíc později, v listopadu 2019, vydalo Centrum pro strategická a mezinárodní studia expertizu, která varovala, že Američané nejsou zdaleka v bezpečí, jelikož Spojené státy zůstávají zoufale nepřipravené reagovat na globální zdravotně-bezpečnostní hrozby, uvádí prestižní deník. Dodává, že studie označila takovou zranitelnost za "neakceptovatelnou", a potenciální otázku života a smrti.

Studie varovala, že epidemie se může rychle šířit světem a přerůst v pandemii, narušit dodavatelské řetězce, obchod, dopravu a nakonec postihnout celé společnosti a ekonomiky, připomíná washingtonský server. Doplňuje, že materiál doporučoval Bílému domu obnovit v americké Národní bezpečnostní radě funkci pro zdravotní rizika.  

"(Pandemie) přišla z čista jasna? Ani zdaleka," deklaruje vlivný deník. Zdůrazňuje, že v budoucím zpětném šetření musí být položena otázka, proč uvedená varování a zmíněné expertizy nikdo nevyslyšel.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká policie stíhá muže, jež zakašlal a řekl, že má koronavirus

25.05.2020 18:27 Padesátiletý muž z amerického státu New Jersey čelí stíhání za teroristickou výhrůžku poté, co…

Trump hrozí, že nechá přesunout nominační sjezd republikánů

25.05.2020 17:49 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru pohrozil, že přesune letní nominační sjezd…

Krize ve Venezuele se dál zhoršuje. Uprchlo už přes pět milionů lidí,…

25.05.2020 16:58 Z Venezuely uprchlo kvůli ekonomické krizi a represím autoritářského režimu v posledních několika…

V Brazílii se mluví o „genocidě“ domorodců. Přispívá k ní koronavirus

25.05.2020 12:15 Virus SARS-CoV-2 udeřil mohutnou silou v Brazílii, která už je druhou nejvíce zasaženou zemí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy