Experti před pandemií opakovaně varovali. Proč nikdo neposlouchal?

NÁZOR - Pandemie nepřišla z čista jasna, deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník poukazuje na skutečnost, že jen minulý rok se objevila hned čtyři varování, ale nikdo tehdy neposlouchal.

Experti pandemii předvídali

"Přišla z čista jasna. Jen si myslím, že to je něco, o čem jste si nikdy skutečně nemysleli, že se stane," cituje editorial slova amerického prezidenta Donalda Trumpa z 6. března na adresu pandemie koronaviru.

Šéf Bílého domu také o pár týdnů později dodal, že na situaci pohlíží jako na cosi, co překvapilo celý svět, jelikož nikdo netušil, že může dojít k pandemii či epidemii takových rozměrů, připomíná washingtonský deník. Souhlasí pouze v tom, že nikdo nedokázal určit přesný moment, kdy tento pomyslný blesk udeří.

Co se globální pandemie týká, experti ji naopak předpovídali, varovali před nedostatečnou připraveností a urgovali akci, a to opakovaně, zdůrazňuje vlivný server. Odkazuje v té souvislosti na každoroční zprávu amerických tajných služeb z ledna 2019 o hodnocení světových hrozeb.

Zpravodajci tehdy varovali, že Spojené státy a zbytek světa ohrožuje možná další pandemie chřipky či rozsáhlá epidemie jiné nakažlivé nemoci, která by mohla vést k masivní úmrtnosti a zneschopnění obyvatel, zásadně ovlivnit světovou ekonomiku, vyčerpat mezinárodní zdroje a zvýšit volání po americké pomoci, připomíná Washington Post.        

Stále větší riziko přenosu nemoci podle zprávy pramenilo z rostoucí blízkosti lidí a zvířat, připomíná renomovaný deník. Dodává, že zpravodajci poukazovali na zvýšený počet případů, kdy propukla epidemie kvůli přenesení původně zvířecích patogenů na lidskou populaci.

V září loňského roku pak americké Centrum pro zdravotní bezpečnost Johna Hopkinse vydalo zprávu s názvem Připravenost na silnou pandemii respiračního patogenu, která uváděla, že pokud se takový patogen objeví, bude mít pravděpodobně závažné zdravotní, ekonomické, společenské a politické důsledky, konstatuje editorial. Zmiňuje zjištění zprávy, že kombinace možné krátké inkubační doby a asymptomatického šíření, může znamenat jen krátké časové okno pro zastavení přenosu, a proto bude epidemii těžké zadržet, i s ohledem na "značné mezery" v připravenosti jednotlivých států i mezinárodního společenství.  

Neakceptovatelná zranitelnost

Další varování přinesla v říjnu 2019 nezisková organizace Nuclear Threat Initiative, která s uvedeným Hopkinsovým centrem a konzultační společností Economist Intelligence Unit publikovala Index globální zdravotní bezpečnosti, který na základě veřejně dostupných údajů ohodnotil zdravotní bezpečnost 195 zemí světa, připomíná americký server. Poukazuje, že podle závěrů nebyla žádná země plně připravená na epidemii či pandemii a všechny státy vykazovaly nedostatky.

"Zpráva zjistila, že méně než 5 % zemí se umístilo v nejvyšším segmentu schopnosti rychle odpovědět a mírnit šíření epidemie," vyzdvihuje Washington Post.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

O měsíc později, v listopadu 2019, vydalo Centrum pro strategická a mezinárodní studia expertizu, která varovala, že Američané nejsou zdaleka v bezpečí, jelikož Spojené státy zůstávají zoufale nepřipravené reagovat na globální zdravotně-bezpečnostní hrozby, uvádí prestižní deník. Dodává, že studie označila takovou zranitelnost za "neakceptovatelnou", a potenciální otázku života a smrti.

Studie varovala, že epidemie se může rychle šířit světem a přerůst v pandemii, narušit dodavatelské řetězce, obchod, dopravu a nakonec postihnout celé společnosti a ekonomiky, připomíná washingtonský server. Doplňuje, že materiál doporučoval Bílému domu obnovit v americké Národní bezpečnostní radě funkci pro zdravotní rizika.  

"(Pandemie) přišla z čista jasna? Ani zdaleka," deklaruje vlivný deník. Zdůrazňuje, že v budoucím zpětném šetření musí být položena otázka, proč uvedená varování a zmíněné expertizy nikdo nevyslyšel.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Vědci Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy