Exprezident Morales může zpět do Bolívie. Musel by ale před soud

Bolivijský exprezident Evo Morales se po útěku do Mexika může vrátit do vlasti, bude se ale zodpovídat z obvinění z volebního podvodu a korupce. Řekla to dnes prozatímní bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová. Morales se navíc při svém případném návratu podle ní nebude moci zúčastnit žádných voleb, s čímž exprezident dnes souhlasil,uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

Exprezident, který minulý týden podal demisi a poté se uchýlil do mexického exilu, se chce do Bolívie vrátit "co nejdříve". Limituje ho zatím schválení jeho rezignace ze strany bolivijských úřadů.

Morales stál v čele Bolívie jako první indiánský prezident téměř 14 let. V říjnu byl zvolen na další funkční období, které mělo začít v lednu. Opozice ale volby považuje za zmanipulované a neuznala je ani Organizace amerických států (OAS), která je na místě sledovala.

V Bolívii krátce po volbách propukly nepokoje, které vyústily v Moralesovu demisi. Exprezident tvrdí, že ho k tomuto kroku přinutila armáda a výhrůžky, které společně s představiteli své levicové strany Hnutí za socialismus (MAS) dostával po volbách. Takové vysvětlení Áňezová, jejíž nástup do čela státu Morales označuje za puč, neuznává.

"Nikdo ho nevyhodil, ale ano, je potřeba, aby se zodpovídal z obvinění ohledně volebního podvodu a z mnoha obvinění z korupce," uvedla dnes Áňezová, která zároveň zopakovala, že její vláda je pouze přechodná. Nové datum prezidentských voleb však neuvedla. Zákonodárci nejdříve musejí zvolit volební výbor, který se následně na novém datu konání voleb dohodne.

S účastí exprezidenta ve volbách Áňézová nesouhlasí, její rozhodnutí dnes potvrdil i Morales, který v nich jako kandidát figurovat nechce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA se šíří verandové pirátství, stát Michigan ho zařadil mezi trestné…

16.12.2019 08:23 Krádeže balíčků, které doručovatelé běžně nechávají Američanům přede dveřmi domů, se v americkém…

Ve Venezuele se chystal krvavý puč? Maduro obvinil opozici a diplomata USA

16.12.2019 07:52 Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli oznámil zatykače na skupinu lidí, která podle něj…

Trest za korupci? Bolsonaro chce zavést metodu "svázaných papoušků"

16.12.2019 07:34 Brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že nebude ve své vládě tolerovat korupci a že na…

Masakr z doby války s FARC: V Kolumbii našli hrob, bylo v něm 50 těl

16.12.2019 07:27 Kolumbijské úřady o víkendu informovaly o nálezu hromadného hrobu, v němž se podle nich nachází…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama