Extremista v Bílém domě? Politolog rozebral impeachment a nešetří kritikou

NÁZOR - Až se bude zkoumat historie rozhodnutí z 18. prosince 2019 zahájit impeachment proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, ukáže se význam dvou předchozích událostí. V komentáři pro server Washington Post to tvrdí profesor E. J. Doinne, politolog z Georgetown Univerzity.

Nelze hledět na průzkumy

Stěžejní rozhodnutí učinilo sedm demokratických kongresmanů, bývalých příslušníků ozbrojených sil a tajných služeb, kteří v září v otevřeném dopise vyzvali k posouzení možnosti impeachmentu, připomíná Doinne.

Obvinění znělo, že prezident Spojených států mohl zneužít svého postavení k vytváření nátlaku na cizí zemi, aby začala vyšetřovat jeho politického soupeře, a jako páku použil peníze amerických daňových poplatníků, poukazuje politolog. Dodává, že toto flagrantní porušení zákona nemohlo zůstat bez odezvy.

Díky zmíněné skupině kongresmanů a středečnímu hlasování Trumpovo jednání bez odezvy nezůstane, upozorňuje profesor. Dodává, že sedmička politiků ignorovala varování odborníků, že impeachment šéfovi Bílého domu jen pomůže, a místo toho upřednostnili svou přísahu, že budou bránit vlast.

"Většina sněmovny (reprezentantů) souhlasila," pokračuje Doinne. S postupem souhlasí, i kdyby měl přinést demokratům volební porážku. "Jak můžu sedět v bunkru? Existují chvíle, kdy se nemůžete dívat pouze na volební průzkumy," cituje reakci kongresmanky Elissy Slotkinové v televizi MSBNC před zahájením klíčové debaty o vyvolání impeachmentu.   

Za druhou klíčovou událost označuje politolog loňské listopadové volby do Kongresu, ve kterých Demokratická strana získala rekordní většinu v dolní komoře a zvítězila o téměř 10 milionů hlasů, což do ní vyneslo Slotkinovou a další politiky, kteří vyzvali k impeachmentu. Témata jako zdravotnictví, kontrola zbraní a ekonomika hrála zajisté roli, připouští profesor. Deklaruje, že demokraty ovšem posílilo především rozhořčení z mnoha Trumpových kontroverzí.     

Politolog vzpomíná na svůj rozhovor s Andym Kimem, demokratem, který kandidoval coby outsider v trumpovském obvodu, v němž politik již v létě před volbami konstatoval, že se děje něco zvláštního. Voliči se totiž Kima tázali na to, zda si myslí, zda má prezident skutečně zemi pevně v rukou, uvádí Doinne.

Veterán bezpečnostní politiky Kim se nakonec v roce 2018 do Kongresu těsně dostal a impeachment podpořil, konstatuje odborník. Dodává, že otázky na absenci pevného řízení země nabývají na aktuálnosti poté, co Trump v úterý zaslal předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové dopis, ve kterém se proti impeachmentu vymezil.

Střední cesta neexistuje

"Ten dopis byl projevem extremisty," píše politolog. Připomíná, že prezident Pelosiovou obvinil z urážení věřících Američanů, kvůli jejím slovům, že se za Trumpa modlí. Dikce dopisu by za normálních okolností zostudila každého, nejen prezidenta, navíc se jeho obsah vůbec nezakládá na pravdě, upozorňuje profesor. Souhlasí s komentátorem Glennem Kesslerem, že dopis jen doplní dlouhý seznam lživých a zavádějících tvrzení šéfa Bílého domu.

Dopis zároveň ukazuje Trumpovo odhodlání prolhat a promlátit si cestu ke znovuzvolení, varuje politolog. Impeachment proto staví do světla známého výroku Winstona Churchilla z doby, kdy se druhá světová válka začala obracet v britský prospěch: "Teď to není konec. Není to ani začátek konce. Ale je to možná konec začátku."  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Výrok znamená, že to, co přijde, bude rozhodující, vysvětluje Doinne. Připomíná, že podle republikánů jde o čistě politický proces, který musí být zpochybněn v samotném jádru. Míní, že impeachment je zatím jednostrannou záležitostí pouze kvůli tomu, že republikáni nemají odvahu přiznat si zjevné, a sice to, že prezident, který tlačí na cizí zemi, aby očernila jeho politického protivníka, se uchyluje k despotismu.

Až bude otázku posuzovat americký Senát, demokraté tedy nemohou opustit svůj požadavek, aby byli k slyšení předvoláni svědci, konstatuje politolog. Dodává, že ti republikánští senátoři, kteří tvrdí, že jednají nezávisle na Trumpovi a především ti, kterým jde o znovuzvolení, by měli vystoupit veřejně a v případě nutnosti i opakovaně. "Žádná střední cesta neexistuje. Senátoři buď podpoří plné posouzení faktů, nebo budou zakrývat pro Trumpa," uvádí Doinne.

Sněmovna reprezentantů mezitím nemůže polevit ve své snaze hnát Trumpa k zodpovědnosti, naopak každý výbor musí vynaložit maximální úsilí při rozkrývání hluboké zkaženosti Trumpovy vlády a hlídat, aby nedocházelo k dalšímu zneužívání moci, apeluje profesor. Dává zapravdu té pasáži Trumpova dopisu, ve které se píše o moudrosti voličů. Ti si proto zaslouží veškeré informace, aby svou moudrost mohli při volbách uplatnit, uzavírá expert.  

Související

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 44 minutami

před 47 minutami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Ruské jaderné odpalovací zařízení míří k hranicím NATO. Odborníci: Jde o přípravu na válku

Ruská armáda rozmísťuje podél hranic s Finskem raketová odpalovací zařízení schopná nést taktické jaderné zbraně. Podle Institutu pro studium války (ISW) je to další důkaz, že se Putin připravuje na přímý konflikt s NATO. Politici předpovídají, kdy by k případnému střetu mohlo dojít.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy