Facebook přitvrdil proti konspirátorům. Bude mazat účty související s teorií QAnon

Americká technologická společnost Facebook zakázala na svých sociálních sítích veškerý obsah spojený s konspirační teorií zvanou QAnon. Podle BBC se jedná o významné vyostření již dříve přijatých kroků proti podobně laděným nepodloženým materiálům, podle nichž americký prezident Donald Trump vede válku proti satanistickým pedofilům, kteří ovládají nejvyšší kruhy ve Washingtonu.

Facebook používají miliardy lidí
doporučujeme

"Ode dneška budeme odstraňovat veškeré facebookové stránky, skupiny a účty na instagramu (napojené na QAnon)," uvedl Facebook v úterý. Jeho zaměstnanci na tom již údajně začali pracovat, vzhledem k rozšířenosti spiklenecké teorie však bude trvat mazání všech souvisejících stránek několik dní až týdnů.

Po podobném obsahu bude rovněž aktivně pátrat zvláštní tým a společnost se tak nebude při hledání zakázaných příspěvků spoléhat jen na hlášení od jednotlivých uživatelů.

Facebook v úterním prohlášení uvedl, že zpřísňuje opatření přijatá již letos v srpnu, jejichž cílem bylo zamezit přívržencům konspirační teorie v tom, aby se mohli organizovat na jeho platformách. Společnost tak již v posledních měsících zablokovala bezmála 2000 facebookových skupin souvisejících s hnutím QAnon a přes 10.000 účtů na instagramu.

Podle reportérky BBC Marianny Springové, jež se specializuje na falešné informace a sociální média, je nejnovější krok společnosti Facebook vítaný, nicméně zřejmě přichází pozdě. Zatímco dříve se zastánci teorie QAnon na sociálních sítích scházeli ve specializovaných skupinách, které byly často extremisticky a násilně zaměřené, dnes se již dokážou pohybovat v digitálním prostoru mnohem opatrněji a využívají hesla, která nejsou sama o sobě kontroverzní. Jedním příkladem je znak #SaveOurChildren (zachraňte naše děti), který odkazuje na název staleté britské humanitární organizace Save The Children.

Stoupencům spiklenecké teorie se tak daří s pomocí těchto taktik prorůstat sociálními sítěmi a pronikat i do kruhů běžných uživatelů, kteří normálně podobné informace nevyhledávají. Řada amerických voličů se tak začíná setkávat ve svých skupinách s ničím nepodloženými tvrzeními, podle nichž například opoziční demokraté obchodují s dětmi a jejich prezidentský kandidát Joe Biden je zneužívá.

Teorie QAnon vznikla v roce 2017, když anonymní uživatel s přezdívkou Q začal na několika internetových fórech šířit svoje nepodložená tvrzení s tím, že se jedná o utajované informace, k nimž má přístup díky své bezpečnostní prověrce. Od té doby se teorie rozrostla a tím se i rozvětvila a ztratila jednotnou podobu, jádro se nicméně nadále týká obchodování a zneužívání dětí, které je údajně řízené zvrácenými politickými, kulturními a podnikatelskými elitami. Stoupenci teorie jsou většinou přívrženci Donalda Trumpa, který podle nich proti těmto údajným snahám amerických vysokých kruhů bojuje. Žádné z těchto tvrzení se však nezakládá na skutečnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zrušil restrikci, která se vztahovala na židovské osady

28.10.2020 17:30 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes zrušila zákaz financovat izraelský vědecký výzkum…

Venezuelská opozice oznámila zmizení tří svých členů

28.10.2020 12:49 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó dnes oznámil zmizení tří členů protivládních sil. Informují o…

Počet nakažených koronavirem v Mexiku od února vzrostl na 900.000

28.10.2020 12:42 Počet potvrzených případů koronaviru od začátku epidemie se v Mexiku zvýšil na 900.000. Informuje o…

Ve Filadelfii pokračovaly protesty po zastřelení černocha policií

28.10.2020 12:24 Stovky lidí již druhou noc řadě ve Filadelfii, největším městě amerického státu Pensylvánie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama