Bolsonaro má další starosti. Cenzura, stěžuje si syn po odhalení falešných účtů

Desítky účtů, které měly zacílit na odpůrce krajně pravicového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, byly smazány. Facebook odhalil spojitost účtů s prezidentovými syny a dvěma zákonodárci.

Flavio Bolsonaro, syn brazilského prezidenta
doporučujeme

Facebook uvedl, že účty zveřejňovaly „kritiku politické opozice, mediálních organizací i novinářů“, proto byly odstraněny. Facebook dodal, že na několika sociálních platformách bylo více než 883 000 sledujících. Sociální síť odstranila účty za „neautentickou“ činnost, protože byly vyhodnoceny jako maskované zpravodajské zdroje s fiktivními reportéry.

Vedoucí strategie kybernetické bezpečnosti společnosti Nathaniel Gleicher prohlásil, že se odstranilo 35 účtů, 14 stránek a 1 skupina na Facebooku a 38 účtů na Instagramu, které se podílely na „koordinovaném neautentickém chování v Brazílii“.

Gleicher uvedl, že ačkoliv se dotyční pokoušeli svou identitu utajit, bylo zjištěno, že účty jsou úzce spjaty se Sociálně liberální stranou a některými jejími straníky, jako jsou Flavio Bolsonaro a kongresman Eduardo Bolsonaro, synové brazilského prezidenta. Identita byla odhalena i u dvou zákonodárců na úrovni státu Andersona Moraese a Alany Passosové.   

CNN oslovila brazilského prezidenta, aby se ke krokům Facebooku vyjádřil, ten však nereagoval. Na otázku ohledně účtů se vyjádřil prezidentův syn Flavio Bolsonaro. Podle jeho slov vyvstává otázka ohledně překročení pravomocí Facebooku v oblasti cenzury. „Rozsudky, které neumožňují diskusi a případně možnou obranu, nejsou slučitelné s demokracií a jsou to zbraně, které mohou zničit nejen naši pověst, ale také naše životy,“ konstatoval Flavio.

Později Flavio tweetoval o nespravedlivé cenzuře účtů na Facebooku a Instagramu, které podle jeho slov byly smazány, protože podporovaly brazilského prezidenta Bolsonara. „Jakmile vytvoříte nové profily, dejte mi vědět a já pomohu se šířením slova, protože svoboda projevu je posvátná,“ píše Flavio na Twitteru.

Facebook je v současné době podroben auditu, který společnost obviňuje z otálení s přijetím přísnějších pravidel k omezení dezinformací. Měl by totiž také přijmout opatření vůči kontroverzním výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Skupina amerických podniků v současné době rovněž bojkotuje sociální síť a slibuje zastavení reklamy do konce měsíce kvůli předchozím obviněním Facebooku, že nezastavil šíření dezinformací a nenávistných projevů. Tým právníků v oblasti občanských práv v průběhu dvou let označil chování Facebooku za „zneklidňující“.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

02.03.2021 15:10 Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli…

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama