FBI při sledování Trumpova poradce chybovala, konstatoval federální soud

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se při pátrání po ruském vlivu na americké volby dopustil opakovaných chyb v žádostech o sledování Cartera Page, někdejšího zahraničněpolitického poradce prezidenta Donalda Trumpa.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

FBI
doporučujeme

V prohlášení to v úterý konstatoval tajný soud FISA, který povoluje sledování osob na americké půdě pro rozvědné účely. Informovala o tom agentura Reuters.

"Postup FBI v žádostech o sledování Cartera Page, jak je ve zprávě popsáno, bylo v rozporu s povinností jednat nezaujatě," uvedla soudkyně FISA Rosemary Collyerová. Podle ní FBI poskytl "nepodložené" informace, když soud žádal o povolení Page odposlouchávat.

Prohlášení soudu následuje více než týden poté, co generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz dospěl k závěru, že FBI se dopustil několika chyb při vyšetřování pochybnosti ohledně ruského vlivu na americké prezidentské volby. Horowitz však zároveň konstatoval, že vyšetřovatelé FBI nevedli proti Trumpově volební kampani politicky motivované vyšetřování.

Prezident i někteří jeho zastánci zpochybňovali, že se FBI držel zákonů, když požádal v roce 2016 u tajného soudu FISA o povolení Pageova elektronického sledování. Jsou přesvědčeni, že vyšetřovatelé stranili kampani Trumpovy demokratické sokyně Hillary Clintonové.

Donald Trump na prohlášení soudu reagoval na twitteru: "Prohlášení soudu bylo dlouhé a neúprosné. Znamená to, že můj případ byl PODRAZ!" uvedl.

"Frekvence, s níž se žádosti příslušníků FBI (o sledování) ukázaly být neodůvodněné, v rozporu s jeho dosavadními informacemi nebo byly záměrně zamlčovány, vyvolává otázku, zda jsou informace v dalších žádostech FBI spolehlivé," napsala Collyerová.

Úřadu nařídila, aby do měsíce vyhotovil zprávu o tom, jak hodlá zjednat nápravu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hodlá osobně podepsat mírovou dohodu s Tálibánem

23.02.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump osobně podepíše plánovanou mírovou dohodu mezi Spojenými státy a…

Dobrodruh Mike Hughes chtěl dokázat, že Země je plochá. Zahynul v raketě

23.02.2020 13:40 Při pokusu o start podomácku vyrobené rakety na parní pohon zemřel v sobotu v Kalifornii muž, který…

Sanders s přehledem vyhrál primárky v Nevadě, slušný výsledek má Biden

23.02.2020 11:15 Aktualizováno Vermontský senátor Bernie Sanders podle předběžných výsledků s výrazným náskokem zvítězil ve…

Kuba směřuje ke změně režimu, míní režisér Pérez. Promluvil i o vztazích s…

23.02.2020 10:34 Kuba už udělala důležitý krok na cestě k jinému režimu tím, že má civilního prezidenta, domnívá se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama