FBI prověří před inaugurací 25 tisíc členů národní gardy

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provede před středeční inaugurací demokrata Joea Bidena bezpečnostní prověrku všech asi 25.000 členů národní gardy, kteří budou dohlížet na hladký průběh akce.

FBI
doporučujeme

Napsala to agentura AP, podle níž se úřady obávají možného útoku nebo jiné hrozby ze strany některých příslušníků s tím, jak se v USA po nepokojích v Kapitolu znovu rozvířila diskuze o extremismu v amerických ozbrojených složkách.

Civilní šéf armády Ryan McCarthy v neděli řekl, že si jsou úřady vědomy možné hrozby a varoval jednotlivé velitele, aby dávali zvýšený pozor na jakékoliv problémy v jejich řadách. Prozatím však podle svých slov neviděl žádné známky případných hrozeb a prověrky u příslušníků nepoukázaly na jakékoliv problémy.

"Tím procesem stále procházíme a koukáme se jednou, dvakrát, třikrát na každou osobu přidělenou na tuto operaci," řekl McCarthy v neděli s tím, že příslušníci národní gardy prochází rovněž školením ohledně toho, jak rozeznat riziko možného útoku pocházejícího z vlastních řad.

Do Washingtonu míří na inauguraci asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. FBI přitom posuzuje jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťuje mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem.

Armáda již dříve uvedla, že v davu, který zaútočil 6. ledna na sídlo Kongresu, byla řada aktivních i vysloužilých členů armády. Neuvedla však, kolik jich bylo přesně. Prozatím byli v souvislosti s nepokoji zatčeni jen dva příslušníci národní gardy.

Kvůli hrozbě dalších demonstrací platí letos ve Washingtonu výjimečně přísná bezpečnostní opatření. Podle McCarthyho chystají krajně pravicové skupiny ozbrojená shromáždění, činitelé se rovněž obávají nebezpečí nastražených výbušnin.

Na ochraně inaugurace spolupracuje národní garda s místní a federální policií, agenty FBI a příslušníky tajné služby. Všechny tyto složky již několik dní pracují na detailním plánu ochrany západního schodiště Kapitolu, kde došlo před necelými dvěma týdny k nepokojům. Zajišťují i další místa, jimiž bude nový prezident s viceprezidentkou procházet či projíždět.

Témata: FBI | USA | Joe Biden | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 08:51 Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama