FDA omezil povolení pro covidovou vakcínu od firmy J&J kvůli riziku vzniku krevních sraženin

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek omezil povolení udělené vakcíně proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J) kvůli riziku vzniku krevních sraženin po aplikaci látky. Kvůli velmi vzácnému vedlejšímu účinku nyní FDA doporučuje aplikaci vakcíny jen dospělým osobám, pro něž jsou jiné vakcíny nedostupné nebo medicínsky nevhodné, nebo pokud ostatní preparáty sami odmítají. Americké úřady již řadu měsíců doporučovaly očkování jinými látkami.

FDA se ke kroku rozhodl kvůli celkem 60 případům, v nichž se u pacientů po aplikaci látky objevily krevní sraženiny. U devíti z nich vedly až k úmrtí. Vakcínu nicméně dostaly v USA miliony lidí.

"Pokud je tu alternativa, která se zdá být podobně účinná v předcházení těžkého onemocnění covidu-19, tak bychom byli raději, kdyby si lidé zvolili tu," řekl Peter Marks, který vede oddělení FDA zabývající se očkovacími látkami.

Dodal však, že se případné vzácné zdravotní problémy objevují v prvních dvou týdnech po naočkování. "Takže pokud jste vakcínu dostali před šesti měsíci, můžete dnes večer v klidu spát s vědomím, že už to není problém," řekl.

U vakcíny od firmy J&J se v začátcích pandemie doufalo, že by mohla být zásadním nástrojem pro boj s koronavirem, jelikož byla původně jen jednodávková a její skladování bylo jednodušší než u dvoudávkových vakcín typu mRNA, které vyvinuly firmy Pfizer/BioNTech a Moderna.

Vakcína se však ukázala být méně účinná a brzy po jejím nasazení se začaly objevovat zprávy o možných vedlejších účincích, kvůli nimž americké úřady na čas očkování vakcínou pozastavily. Loni v prosinci pak americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) plošně doporučilo používání jiných vakcín.

Firma J&J se rovněž potýkala v začátcích výroby s problémy při výrobě v jedné ze svých továren v Baltimoru, kvůli čemuž musela dovážet miliony dávek do USA ze zahraničí.

Kromě rizika vzniku krevních sraženin se u vakcíny firmy J&J hovořilo rovněž o nebezpečí vzniku velmi vzácného neurologického onemocnění zvaného Guillain-Barrého syndrom (GBS), který způsobuje až ochrnutí svalstva.

V USA dostalo vakcínu od firmy J&J asi 17 milionů lidí, zatímco očkovacími látkami typu mRNA bylo naočkováno přes 200 milionů Američanů. V ČR se podalo necelých 413.000 injekcí s vakcínou J&J. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nadále očkování touto látkou umožňuje, na svých stránkách pouze upozorňuje na možnost vzniku krevních sraženin jako na velmi vzácný vedlejší účinek.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování Johnson & Johnson

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

EU a NATO tlačí na Řecko a Španělsko: Dejte Ukrajině své Patrioty

Řecko a Španělsko jsou pod stále větším tlakem spojenců z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby dodaly Ukrajině více systémů protivzdušné obrany. Uvedl to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy