"Federálové, jděte domů." Tisíce lidí opět demonstrovaly v Portlandu

Tisíce lidí se v pátek večer místního času sešly v ulicích Portlandu, aby pokračovaly v protestech proti rasismu a přítomnosti federálních agentů. Ve stejný den americký soudce zamítl žádost státu Oregon, v němž Portland leží, o omezení zásahů federálních agentů v oblasti. Federální agenti zde zatýkají lidi při demonstracích, uvedla agentura AP.

Black lives matter
doporučujeme

Protesty v nejlidnatějším městě Oregonu trvají už skoro dva měsíce a aktuálně podle médií každým dnem nabírají na síle. Původním impulsem byla květnová smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu, nově ale účastníky sjednocuje nesouhlas s přítomností federálních složek. Ty sem před třemi týdny vyslalo ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a jejich působení kritizují i místní politici.

Ve 20:00 místního času (5:00 SELČ) se několik stovek lidí v rouškách, a mnozí s přilbou na hlavě, shromáždilo poblíž fontány, která je pravidelným místem setkání protestujících skupin, které odtud pochodují k budově federálního soudu. Ta se stala centrem nepokojů. O necelé dvě hodiny později vyrazili lidé na pochod k soudní budově vybaveni cedulemi s nápisy "Black Lives Matter" (Na černošských životech záleží) či "Federálové, jděte domů", informuje AP. Podle úřadů se nejnovějších protestů zúčastnily až 3000 lidí.

Tisíce lidí byly před budovou soudu ještě v brzkých ranních hodinách, odpalovaly petardy a házely skleněné lahve na budovu. Po zhruba čtyřech hodinách zasáhli proti protestujícím federální agenti slzným plynem a dav se téměř celý rozešel. Zatím není jasné, zda byl při protestech někdo zatčen.

Federální agenti byli posláni do oblasti na základě dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby potlačili nepokoje. Agenti při nočních demonstracích proti rasové nespravedlnosti zatkli desítky lidí. Podle demokratických představitelů Oregonu jejich zásah jen zhoršil dvouměsíční krizi a podle generální prokurátorky státu Ellen Rosenblumové některé lidi odvezli agenti z ulic v neoznačených vozidlech.

Prokurátorka podala také žalobu, kterou se snažila zastavit činnost agentů v Oregonu. Soudce Michael Mosman však uvedl, že stát nemůže podat žalobu jménem protestujících. Podle některých právních odborníků by větší šanci na úspěch měla žaloba od osoby, která obviní federální agenty z porušování jejích práv na svobodu slova nebo z neústavních prohlídek a zabavování.

Agenti tento týden v Portlandu zatkli 28 lidí, včetně sedmi při čtvrtečních nočních protestech, kdy proti demonstrantům použili slzný plyn, napsala agentura AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama