Fiasko s krizovou pomocí ukazuje nefunkční Washington, píše Politico

Ve Spojených státech vrcholí nejhorší krize veřejného zdraví za posledních 100 let, Bílý dům a Kongres přesto nejsou schopni zajistit další balíček na podporu ekonomiky. Situace přináší nové důkazy o tom, že Washington nefunguje, píše se ve čtvrtečním článku webu Politico.

Kongres USA
doporučujeme

Lídři z Kongresu spolu sotva mluví, píše Politico. Odpadličtí centristé se snaží prosadit dohodu, která se nelíbí republikánům. A prezident se soustředí hlavně na zvrácení voleb, které prohrál, zatímco se rychle krátí čas na schválení další podpory během povolebního přechodného období.

"Všichni tak nějak počítají s tím, že se sem příští týden vrátíme a že všechny ty snahy, které probíhají, narazí do jakési příslovečné cihlové zdi," řekl republikánský senátor John Thune. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve čtvrtek také nehýřila optimismem, nicméně nechala otevřenou možnost pro pozdní prosincová vyjednávání. "Musíme přijít se zákonem, bez něj nemůžeme jít domů," řekla reportérům.

Do Vánoc zbývají ještě dva týdny, tedy víc než dost času na to, řečeno kongresovou hantýrkou, poskládat výroční rozpočtový zákon v objemu 1,4 bilionu dolarů (30 bilionů Kč) a k tomu další stovky miliard dolarů na koronavirovou podporu. Možná se skupině zákonodárců zahrnující demokraty i republikány nějak podaří překlenout propastné stranické neshody ohledně prostředků pro lokální vlády a právní ochrany pro firmy. Nebo snad lídři stran vystoupí ze svých úkrytů a na poslední chvíli dají dohromady dohodu.

Vlivní zákonodárci se ale neshodnou ani na tom, kde s vyjednáváním začít, nemluvě o tom, jak jej dokončit. Lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell naposledy s Pelosiovou mluvil před týdnem, se šéfem senátních demokratů Chuckem Schumerem na téma koronaviru nehovořil mnohem déle. Pelosiová a Schumer nadále prosazují společný návrh skupiny složené ze zástupců obou stran, přední republikáni se ale přiklonili k návrhu Bílého domu v hodnotě 916 miliard dolarů. A v obou politických stranách pokračují interní rozepře ohledně toho, co by se mělo či nemělo přijmout.

Lidem ovšem dochází trpělivost. Někteří demokraté v soukromí navrhli připojení krizových opatření k zákonu o financování vlády, i když by je republikáni odmítali. Jiní jsou zkrátka připraveni na to, aby už jejich lídři zanechali politikaření a přešli k vyjednávání. "Dokud se lidi nesejdou, tak asi žádná dohoda nebude," konstatoval demokrat John Tester.

Rozhořčení je patrné i v "nadstranické" skupině, která v zákulisí už týdny tlačí špičky na jedné i druhé straně ke kompromisu. "Lidé určitě dospějí k závěru, že systém vládnutí je rozbitý," míní jeden z republikánských představitelů tohoto proudu. "Voliči pociťují hněv a frustraci a začíná to prostupovat celými Spojenými státy. Je nejvyšší čas, abychom sakra hnuli svými zadky a něco udělali," pokračoval kongresman Denver Riggleman.

Zásadnější krizová opatření naposledy Kongres schválil v dubnu. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů v květnu přijala návrh zákona, který by vyhradil tři biliony dolarů na oživení ekonomiky a podporu různých institucí, v Senátu ale plán ztroskotal. "Čekáme na něco už měsíce. Jsem toho názoru, že něco je lepší než nic," říká demokratický člen sněmovny za Kalifornii Lou Correa.

Když na podzim začalo být jasné, že vyjednávání před volbami nepřinese výsledky, někteří dávali najevo jisté naděje, že po 3. listopadu se kompromis rychle podaří nalézt. Kongresman za stát Missouri Emanuel Cleaver prý při vystoupeních na podporu demokratického kandidáta Joea Bidena sebevědomě tvrdil, že Kongres nějaký záchranný balíček schválí. Zpětně svůj postoj z doby kampaně hodnotí jako hloupý.

Člen Demokratické strany, jehož rodina v jeho dětství jistý čas žila v sociálním bydlení, vyjádřil údiv nad absencí pocitu naléhavosti v Kongresu, zatímco má s koncem měsíce vypršet dodatečná podpora v nezaměstnanosti a ochrana nájemníků před vystěhováním. "Možná tady nemáme dost lidí, kteří někdy zažili chudobu," řekl Cleaver.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Hainesová žádá, aby USA zaujaly agresivní postoj vůči Číně

19.01.2021 21:44 Spojené státy by měly zaujmout důrazný postoj vůči hrozbě, kterou představuje dnešní útočná a…

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama