Firma Johnson & Johnson pozastavila testy vakcíny na covid-19, účastníci měli "nevysvětlitelné potíže"

Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson dočasně zastavila klinické testy vakcíny proti covidu-19. V prohlášení uvedla, že se u jednoho z účastníků studie objevily nevysvětlitelné zdravotní problémy. Informovaly o tom dnes agentury AFP a Reuters.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Problémy, kterými začal účastník klinických testů trpět, nyní zkoumá nezávislá komise i lékaři společnosti Johnson & Johnson.

Konečnou fázi testování zahájila americká firma 23. září. Podle agentury Reuters se jí účastní 60.000 dobrovolníků ze tří kontinentů. Johnson & Johnson doufá, že by vakcína mohla být k dispozici na počátku příštího roku. Zatímco většina výrobců počítá s tím, že bude třeba vakcínu proti covidu-19 aplikovat ve dvou dávkách, v případě očkovací látky firmy Johnson & Johnson by měla stačit dávka jen jedna.

Evropská komise minulý týden uzavřela předběžnou smlouvu na nákup vakcín se společností Johnson & Johnson, která zajistí členským zemím nákup 200 milionů dávek vakcíny. Na stejné množství bude mít EU díky kontraktu předkupní právo. Podobné smlouvy uzavřela EK i s firmami Sanofi-GSK a AstraZeneca.

Právě i AstraZeneca stejně jako nyní Johnson & Johnson na počátku září pozastavila klinické testy své vakcíny. Také v tomto případe se u jednoho z účastníků projevily nevysvětlitelné zdravotní problémy. Po několika dnech ale společnost testy očkovací látky, kterou vyvíjí společně s Oxfordskou univerzitou, obnovila.

Agentura AP dříve připomněla, že pozastavení klinických testů nových léků je poměrně běžné. Nyní se mu ale dostává mimořádné pozornosti kvůli zájmu, jenž má svět na vývoji vakcíny proti covidu-19. S nemocí na celém světě zemřelo již více než 1,07 milionu lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demi Lovato apeluje na Američany, aby šli k volbám

31.10.2020 15:15 Zpěvačka Demi Lovato vydala singl pod názvem „Commander in Chief“, jehož prostřednictvím apeluje na…

Tři dny do voleb v USA: Pensylvánie může souboj rozhodnout, místní jsou…

31.10.2020 14:42 Do termínu amerických prezidentských voleb zbývají tři dny. Kvůli obávám z nákazy koronavirem i ve…

Republikáni se přiznali k rozmístění zavádějících volebních schránek v…

31.10.2020 10:15 Na podivné volební schránky poprvé upozornili členové kalifornské volební komise. Ty měly být dle…

Kanada chce za tři roky přijmout 1,2 milionu imigrantů

31.10.2020 09:53 Kanada se chystá v příštích třech letech přijmout 1,2 milionu imigrantů. Řekl to v pátek její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama