Florida hlásí nový rekord, přes 10 tisíc nově nakažených

V americkém státě Florida dnes znovu padl rekord v počtu nových případů nákazy koronavirem. Místní ministerstvo zdravotnictví podle televize CNN oznámilo denní nárůst bilance nakažených ve výši 10.109 případů, dosud bylo rekordem zhruba 9500 pozitivních nálezů oznámených v sobotu. Agentura Reuters informovala také o novém maximu v Alabamě v podobě 1149 nově zjištěných infekcí.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Florida patří mezi americké státy, kde aktuálně známí nakažení přibývají nejrychleji. Už déle než týden se denní počty pozitivně testovaných lidí drží nad 5000 a nový údaj místní vlády převyšuje i čísla, která zaznamenávaly nejhůře zasažené evropské země při vrcholech tamních epidemií. Na Floridě, kde žije asi 21 milionů lidí, přitom až do června bilance pro 24hodinový úsek ani jednou nepřekročila 1500 případů.

Z prováděných testů na virus SARS-CoV-2 zde aktuálně ty pozitivní tvoří asi 15 procent, zatímco na konci května to byla přibližně čtyři procenta, píše Reuters. Úřady kvůli znepokojivému vývoji opět nařídily uzavření barů, místy se zavírají i pláže. Republikánský guvernér Ron DeSantis ovšem zatím neobnovil povinnou izolaci obyvatel a rovněž nenařídil povinné nošení roušek.

Křivka ukazující trend v počtech nákaz v posledních týdnech stoupá také v Alabamě. Ve státě se zhruba pěti miliony obyvatel bilance odhalených infekcí za poslední den narostla o 1149 na celkových 40.111 případů. Nový denní přírůstek je podle Reuters nejvyšší od začátku šíření nemoci covid-19.

Agentura AP s odvoláním na alabamské činitele uvedla, že několik místních studentů v poslední době pořádalo "covidové večírky", které byli jakousi soutěží o to, kdo se po kontaktu s infikovaným člověkem jako první nakazí koronavirem. Organizátoři si k sobě podle radní z města Tuscaloosa Sonyi McKinstryové schválně zvali lidi, kteří měli pozitivní nález. Účastníci se prý skládali na peněžitou výhru, která byla určená pro toho, kdo jako první onemocní.

Městskou radu o incidentech tento týden informovalo vedení místního hasičského sboru. Ten prý zpočátku informace v tomto směru nepovažoval za důvěryhodné, po vyšetřování ale došel k závěru, že večírky s nakaženými byly skutečné. "Vůbec to nedává smysl. Oni to dělají naschvál," komentovala záležitost McKinstryová.

Koronavirus představuje vážnou hrozbu zejména pro seniory a pro osoby s dlouhodobými zdravotními problémy. U většiny lidí infekce způsobí nanejvýš vytrvalý kašel nebo horečky a tyto symptomy do tří týdnů odezní. Někteří infikovaní nemusí pocítit vůbec žádné příznaky, i tak ale mohou virus dál šířit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti koronaviru

05.03.2021 08:37 Pokud jsou mRNA vakcíny průlomovým lékem pandemie, pak jsou miniaturní lipidové kuličky, které je…

Bolsonaro vyzval Brazilce, aby přestali "fňukat" a "skučet"

05.03.2021 08:24 Po dvou dnech s rekordními počty úmrtí způsobených nemocí covid-19 v Brazílii vyzval prezident Jair…

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

04.03.2021 21:26 Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda…

6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

04.03.2021 14:40 Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama