Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin světa

NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii po celém světě, konstatuje Matthew Brown v komentáři pro server The Conversation. Profesor jihoamerických dějin z Bristolské univerzity připomíná, že fotbalista byl ve vlasti tak důležitou osobou, že argentinský prezident vyhlásil třídenní státní smutek.

Diego Maradona se proslavil nejen čistou hrou

V Anglii, kde sice mnozí oceňují Maradonův talent a jeho úspěchy, fotbalistova smrt poskytla příležitost vyvolat starý humbuk ohledně "boží ruky", kterou argentinský hráč vsítil první gól Anglii na mistrovství světa 1986, uvádí akademik. Dodává, že pro mnohé zůstává Maradona podvodníkem, kterému nelze odpustit ani po smrti.

Byla to ale neochota Maradony přijmout domnělou nadřazenost Angličanů, která potěšila miliony lidí ve světě, upozorňuje historik. Dodává, že neschopnost hrstky Angličanů zapomenout na inkriminovaný gól vypovídá o historických procesech, které charakterizují vztah Británie k latinské Americe, který sám označuje za směs "kultury, kapitálu a obchodu, které utvářely neformální impérium" od poloviny 19. století po první dekády století následujícího.

Fotbal jako válka

Autor komentáře odkazuje na tvrzení historičky Brendy Elseyové, že fotbal sice vymysleli Angličané, ale k dokonalosti jej dovedli Jihoameričané. Za důkaz považuje vítězství Peru nad Skotskem na mistrovství světa v roce 1978, Maradonův výkon na šampionáru o osm let později či brazilskou porážku Anglie na mistrovství světa v roce 2002, které pomyslně otřásly zákony vesmíru.

V těchto dobách byl britský vztah k jižní Americe definován především fotbalem, tvrdí profesor. Podotýká, že "boží ruka" a následný gól, který Maradona vstřelil do anglické brány o pár minut později - označovaný za "gól století" -, potěšily a pozvedly mnoho Jihoameričanů, představovaly doslova nadpozemské narušení stavu věcí a ukončily předpoklad o anglické nadřazenosti, který přijímala značná část elit na kontinentu.

"To byl případ především v Argentině, kde se anglojazyčná komunita rozrostla do 80. let na stovky tisíc," pokračuje Brown. Soudí, že hluboké vášně, které provázejí Maradonovu smrt, vypovídají o přetrvávajícím pocitu, že hráč byl zodpovědný za moment, který je vnímán za zlom historického vzorce.        

Maradona ve své autobiografii vzpomíná na vítězství nad Anglií v kontextu války o Falklandy mezi Argentinoua Británií, k níž došlo krátce předtím, poukazuje historik. Odkazuje na jeho slova, že anglické hráče vinil z událostí, které přinesly Argentincům utrpení a byť to může znít šíleně, byl přesvědčen, že se spoluhráči hájí vlajku země, padlé i přeživší.

Sport se tak stal náhradou za válku, příležitostí poražených potrestat vítěze všemi dostupnými prostředky, navíc za situace, kdy nálady jitřil i silný britský vliv na argentinský ekonomický a kulturní život, vysvětluje profesor. Konstatuje, že argentinský nacionalismus byl formován britskou výstavbou železnice v zemi i bankovní krizí z 90. let 19. století, která vedla téměř k bankrotu Argentiny, zatímco Británii se prakticky vyhnula. V Buenos Aires se navíc nacházely luxusní britské obchody, pólové kluby a ve městě i na okolní úrodné půdě žili příslušníci britské komunity, nastiňuje historik.  

Přetrvávající hněv Angličanů, že Maradonovi gól rukou prošel, podle Browna doutná z "popela britského impéria". Z historické perspektivy tak autor komentáře považuje britskou neochotu vzdát se Falkland v roce 1982 a přijmout fotbalovou porážku o 4 roky později za součást neochoty rezignovat na dvě století imperiálního angažmá v latinské Americe.

Maradona a maskulinita

Mnozí v souvislosti s Maradonovou smrtí upozorňují na spoušť, kterou za sebou zanechal, připomíná odborník. Podotýká, že Maradona může být vnímán jako oběť svého okolí, ale i hlavní strůjce destrukce.

"Drogy, revoluční politika, domácí násilí a emotivní výbuchy, které jsou nejviditelnější částí mediálního příběhu, dobře zapadají do britského stereotypu vznětlivého jihoamerického bouřliváka," píše Brown. Dodává, že podle argentinských akademiků Eduarda Archettiho a Pabla Alabarcese se ale fotbal a maskulinita propojily již před celým stoletím, což činí z Maradony čelní postavou fotbalové kultury, která oslavuje ponížení protivníka, vidí porážku jako důsledek zženštilé slabosti.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tato kultura zároveň obdivuje uměleckou krásu těl fotbalistů či dokonalou trajektorii míče uklizeného do horního rohu branky, tvrdí profesor. Souhlasí také se spisovatelem Ayelénem Pujolem, že Maradonovy úspěchy a jeho rebelství inspirovaly miliony marginalizovaných lidí, včetně ženských fotbalistek, které dnes mění fotbalové prostředí vlastním způsobem.  

Při současném zákazu diváků na stadionech kvůli koronaviru lidé dychtí ještě více po legendách a hrdinech, kteří je spojují, a postrádají společnost a veřejná místa, kde lze společně sdílet chvíle radosti i smutku, uvádí Brown. Maradona podle něj stál v ústředí mnoha takových momentů v minulosti, v důsledku čehož jeho život zůstane měřítkem světových dějin.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Jednali jsme špatně, přiznali po střelbě v USA policisté. Před zásahem…

27.05.2022 19:54 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

Soud zamítl snahu Trumpa přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:52 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

V USA s přibývajícími informacemi o zásahu policie při útoku v Texasu sílí…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

USA bojují s Čínou o zachování stávajícího mezinárodního řádu, řekl Blinken

26.05.2022 21:11 Aktualizováno USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok,…

Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace…

26.05.2022 19:34 Aktualizováno Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace prodeje zbraní, vyplývá z…

Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení

26.05.2022 16:18 Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení, jehož síla podle americké geologické služby USGS dosáhla…

RB OSN projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR

26.05.2022 08:46 Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) dnes projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR, který předložily…

Střelbu na texaské škole nepřežilo 21 lidí, z toho 19 dětí

25.05.2022 15:52 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé zabil v úterý střelec vyzbrojený útočnou puškou na základní škole v…

Federální regulace zbraní se v USA ani po nejnovějším útoku na školu nečeká

25.05.2022 15:29 Jak je ve Spojených státech už několik let pravidlem, i tentokrát po hromadném zabíjení spáchaném…

Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím

24.05.2022 09:50 Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím ve snaze naočkovat zranitelné…

Související:

Právě se děje

reklama