Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

Čtyři policisté vyjeli 25. května před obchod v Minneapolis, kde zadrželi George Floyda, podezřelého ze snahy zaplatit cigarety padělanými dolary. Příběh, kde policista klečí na krku neozbrojenému černochovi déle než osm minut, vyvolal obří vlnu protestů po celém světě. Nyní však policie musela odhalit záběry z osobních kamer policistů, kteří se toho dne na smrti George Floyda podíleli.

George Floyd zabitý policistou v USA
doporučujeme

„Zabiješ mě chlape,“ řekl George Floyd a policista Derek Chauvin odvětil: „Tak přestaň mluvit, protože mluvení vyžaduje hodně kyslíku.“ Mezitím klečel Floydovi na krku. Takové scény nechybí na záběrech z policejní kamery, které musely být odhaleny poté, co jeden ze čtyř obžalovaných policistů Thomas Lane žádal o zproštění obžaloby.

Kamerové záběry byly podle serveru news.sky.com pořízené policisty Lanem a J. Alexanderem Kuengem, konkrétně jejich osobními kamerami přidělanými na uniformě.

Záběry jasně ukazují, že Floyd během svého zatčení spolupracoval a opakovaně se policistům omlouval. „Řekněte mým dětem, že je miluji. Jsem mrtvý,“ říká Floyd na kamerovém záběru. Před svou smrtí také volal po své zesnulé matce.

Ze záběrů je rovněž patrné, že Floyd několikrát naléhal na policisty kvůli tomu, že nemůže dýchat. Právě Lane se Chauvina v reakci na to zeptá, zdali by ho neměli obrátit. „Ne, zůstane tak jak je,“ odpoví Chauvin, nyní obviněný z vraždy druhého stupně. Další tři policisté Thomas Lane, Tou Thao a J. Alexander Kueng jsou obviněni z napomáhání a podněcování k vraždě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

26.02.2021 12:23 Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další…

Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

26.02.2021 11:47 Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v…

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

26.02.2021 10:37 V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama