Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

Čtyři policisté vyjeli 25. května před obchod v Minneapolis, kde zadrželi George Floyda, podezřelého ze snahy zaplatit cigarety padělanými dolary. Příběh, kde policista klečí na krku neozbrojenému černochovi déle než osm minut, vyvolal obří vlnu protestů po celém světě. Nyní však policie musela odhalit záběry z osobních kamer policistů, kteří se toho dne na smrti George Floyda podíleli.

George Floyd zabitý policistou v USA
doporučujeme

„Zabiješ mě chlape,“ řekl George Floyd a policista Derek Chauvin odvětil: „Tak přestaň mluvit, protože mluvení vyžaduje hodně kyslíku.“ Mezitím klečel Floydovi na krku. Takové scény nechybí na záběrech z policejní kamery, které musely být odhaleny poté, co jeden ze čtyř obžalovaných policistů Thomas Lane žádal o zproštění obžaloby.

Kamerové záběry byly podle serveru news.sky.com pořízené policisty Lanem a J. Alexanderem Kuengem, konkrétně jejich osobními kamerami přidělanými na uniformě.

Záběry jasně ukazují, že Floyd během svého zatčení spolupracoval a opakovaně se policistům omlouval. „Řekněte mým dětem, že je miluji. Jsem mrtvý,“ říká Floyd na kamerovém záběru. Před svou smrtí také volal po své zesnulé matce.

Ze záběrů je rovněž patrné, že Floyd několikrát naléhal na policisty kvůli tomu, že nemůže dýchat. Právě Lane se Chauvina v reakci na to zeptá, zdali by ho neměli obrátit. „Ne, zůstane tak jak je,“ odpoví Chauvin, nyní obviněný z vraždy druhého stupně. Další tři policisté Thomas Lane, Tou Thao a J. Alexander Kueng jsou obviněni z napomáhání a podněcování k vraždě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět milionů nakažených v Latinské Americe, pandemie ještě nedosáhla vrcholu

03.08.2020 14:58 Aktualizováno V Latinské Americe se potvrdilo už téměř pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je více…

Požáry v Kalifornii se dál šíří. Tisíce evakuovaných, plameny pohltily…

03.08.2020 14:21 Evakuace nařízená tisícům lidí v jižní Kalifornii kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v horách východně…

Volby v USA: Biden opět navyšuje náskok. Texas ohlásil historickou účast

03.08.2020 11:45 Joe Biden za poslední týden opět navýšil náskok v klíčových státech na Donalda Trumpa. V porovnání…

USA tříští debaty o otroctví. Nutné zlo, nebo zákaz výuky?

03.08.2020 09:22 Nová historická analýza toho, jak otroctví formovalo americké politické, sociální a ekonomické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama