Gratulace přijímá Biden také od světových politiků, ozval se Johnson i papež

Mezi těmi, kdo vyjádřil potěšení nad dnešním uvedením Joea Bidena do funkce amerického prezidenta, byli britský premiér Boris Johnson, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, předseda české vlády Andrej Babiš nebo papež František.

Joe Biden složil přísahu a je 46. prezidentem USA.
doporučujeme

"Spojené státy jsou zpátky. Evropa je připravená. Připravená se znovu spojit se svým starým a důvěryhodným partnerem, vdechnout nový život našemu opečovávanému spojenectví. Těším se na spolupráci s Joem Bidenem," napsala na twitteru šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Britský ministerský předseda Boris Johnson v projevu před parlamentem sdělil, že novou americkou administrativu vítá a těší se na spolupráci. "Těším se na společnou práci na našich společných prioritách - od boje s klimatickými změnami, přes překonání pandemie až po posílení transatlantické bezpečnosti," uvedl Johnson.

Novému šéfovi Bílého domu i viceprezidentce Kamale Harrisové popřál všechno dobré izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ve své zdravici vyzdvihl důležitost diplomatických otázek blízkovýchodního regionu. "S prezidentem Bidenem máme po mnoho desetiletí vřelý vztah. Těším se na spolupráci na stvrzení americko-izraelského spojenectví, na pokračování v upevňování mírových vztahů mezi Izraelem a arabským světem a na to, že budeme čelit společným výzvám, především hrozbě ze strany Íránu."

Ke gratulacím se připojil i český premiér Andrej Babiš. "Gratuluji Joeu Bidenovi k převzetí úřadu prezidenta Spojených států amerických! Těším se, že budeme dále rozvíjet česko-americké strategické partnerství, spolupráci v rámci NATO i upevňovat vztahy mezi EU a USA," napsal Babiš na twitteru. Zájem o rozvoj partnerství ve své gratulaci podtrhl také šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Bidenovi pogratulovala i česká prezidentská kancelář a popřála mu úspěch při řešení složitých výzev a usilování o celospolečenský smír.

Papež František sdělil, že se bude modlit, aby Bidena při jeho usilování o mír v USA i ve světě vedl Bůh. V prohlášení vydaném nedlouho poté, co druhý katolický prezident USA složil přísahu, František vyjádřil naději, že bude společně s Bidenem pracovat na rozvoji společnosti, která se bude vyznačovat spravedlností, svobodou a respektováním práv a důstojnosti každého jednotlivého člověka, především chudých, zranitelných a těch, kdo nejsou slyšet.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyjádřil svoji úlevu nad tím, že v Bílém domě usedá právě Joe Biden, a své přesvědčení, že tento pocit s ním sdílí mnoho jeho spoluobčanů. "Dnešek je dobrým dnem pro demokracii," uvedl Steinmeier.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

04.03.2021 21:26 Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda…

6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

04.03.2021 14:40 Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly…

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama