Guatemala odvezla zpět do Hondurasu tisíce migrantů, zbytek "karavany" míří k USA

Guatemalské úřady v sobotu informovaly, že v posledních několika dnech odvezly zpět do Hondurasu více než 3000 migrantů z této země, a rozpustily tak velkou část karavany mířící na sever. Podle agentury Reuters v cestě k hranicím Spojených států míří jen zmenšené skupiny.

Ilustrační foto
doporučujeme

Do Guatemaly z Hondurasu ve čtvrtek bez povolení vstoupily tisíce lidí, kterým se podařilo protlačit mezi vojáky střežící hranici. Z domova je vyhnala chudoba, kterou ještě umocnila pandemie covidu-19. Guatemalská vláda v sobotu podle Reuters uvedla, že skoro 3600 z nich "se rozhodlo pro návrat".

Nicméně někteří z nich podle všeho míří k Mexiku. V sobotu večer místního času asi 150 lidí bylo ve městě Tecún Umán u mexické hranice, dalších asi 200 bylo v Peténu, nejsevernějším guatemalském departamentu.

zdroj: YouTube

Náměstek guatemalského ministra zahraničí Eduardo Sánchez vyzval vládu Hondurasu, aby dělala více pro zastavení proudu migrantů mířících do Spojených států. V době nynější pandemie je považuje za zdravotní riziko a guatemalský prezident Alejandro Giammattei v pátek nařídil zadržet každého migranta, který do země vstoupí ilegálně.

Sánchezova honduraská kolegyně Nelly Jerezová uvedla, že vláda její země pracuje na tom, aby zabránila lidem v ilegální migraci a snaží se vylepšit ekonomickou a bezpečnostní situaci.

Honduraský ústav pro migraci v sobotu ráno uvedl, že zaregistroval 533 lidí, kteří se vrátili.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador tvrdí, že nynější karavana migrantů z Hondurasu byla načasována na volby ve Spojených státech. Ty se budou konat začátkem listopadu. Reuters připomíná, že Mexiko podniklo kroky proti ilegální migraci, aby se vyhnulo sporům s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten jižnímu sousedovi USA během volební kampaně před minulými volbami vyhrožoval a urážel ho a z boje proti ilegální migraci udělal jednu z priorit během svého působení v Bílém domě.

Migranti se ve Střední Americe shlukují do větších skupin proto, že jim na cestě hrozí menší nebezpečí a vyhnou se placení velkých částek pašerákům. Jejich karavany se do širšího povědomí dostaly předloni poté, co je Trump označil za bezpečnostní hrozbu pro USA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Kdy bude jméno vítěze oznámeno?

30.10.2020 22:06 Na finální jméno vítěze amerických prezidentských voleb se bude čekat. Dle odhadů budou konečné…

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá …

30.10.2020 16:25 Aktualizováno Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených…

Volby USA: Už hlasovalo přes 80 milionů lidí, může nastat "červený přelud"…

30.10.2020 11:54 Nadcházející víkend bude poslední před oficiálním termínem amerických prezidentských voleb v úterý…

Španělsko bude mít velvyslance v Bolívii, vztahy s Venezuelou se naopak…

30.10.2020 10:02 Španělsko ohlásilo normalizaci diplomatických vztahů s Bolívií. Informuje o tom dnes španělská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama