Guatemala přiznala výrobu kokainu na svém území

Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem. Úřady tam v poslední době odhalily několik laboratoří na výrobu drogy, informovala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

guatemala
doporučujeme

Už loni Guatemala odhalila plantáže na pěstování koky a laboratoř, v níž se listy tohoto keře zpracovávají na kokain. Až donedávna se tato rostlina pěstovala téměř výlučně v Kolumbii, Peru a Bolívii.

Guatemalský ministr vnitra Enrique Degenhart ve středu oznámil, že dosud byly v Guatemale odhaleny tři laboratoře na výrobu kokainu. "Po odhalení těchto drogových laboratoří a různých polí s rostlinami koky se nyní Guatemala stává producentem kokainu a to staví Guatemalu do naprosto odlišné situace, pokud jde o regionální bezpečnost," prohlásil Degenhart.

Guatemala je jednou z nejchudších zemí na americkém kontinentu a také jednou z nejhůře zasažených organizovaným zločinem. Dlouho byla považována za součást tranzitní trasy pro kokain. Pašeráci získali vliv na místní politické strany a v některých případech i územní kontrolu, píše Reuters. Gangy by nyní mohly mít díky místní výrobě kokainu vyšší zisky.

Navzdory podpoře ze strany USA a určitým úspěchům při blokování zásilek drog na moři má Guatemala s kontrolou pašeráků potíže. Spojené státy Guatemalu dlouho uváděly na seznamu významných zemí pro tranzit nebo výrobu zakázaných drog. Až donedávna však byla Guatemala známá jen pěstováním máku, z něhož se vyrábí heroin. Pokud jde o kokain, byla pouze tranzitní zemí.

Poté, co byli tento měsíc zabiti tři vojáci údajnými pašeráky drog, vyhlásila Guatemala výjimečný stav, který armádě dává na východě země dodatečné pravomoci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump po ostré kritice couvl. Kde se bude konat příští summit G7?

20.10.2019 08:27 Americký prezident Donald Trump po ostrých kritikách upustil od svého plánu uspořádat příští summit…

Chilský prezident odvolal zdražení jízdného. Nepokoje pokračují, uhořeli…

20.10.2019 08:00 V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský…

V chilské metropoli platí výjimečný stav. Vlna násilí se vymkla kontrole,…

19.10.2019 20:58 Aktualizováno V chilské metropoli Santiagu de Chile byl v noci na dnešek vyhlášen výjimečný stav poté, co…

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

19.10.2019 19:55 Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama