Haiti zmítají nepokoje i násilí, vražda prezidenta ale nemá obdoby, míní expert

Chudou karibskou zemí Haiti dlouhá léta zmítají protivládní nepokoje i násilí ozbrojených gangů, středeční vražda prezidenta Jovenela Moïseho o půlnoci v jeho soukromé rezidenci je ale bezprecedentní i v tomto státě a může mít nepříznivé důsledky pro celý region. Serveru BBC Mundo to řekl haitský analytik Robert Fatton.

Jovenel Moise

Zatím není jasné, kdo za vraždou prezidenta a vážným zraněním jeho ženy stojí. Podle deníku El País je seznam možných pachatelů dlouhý, Moïse byl podle španělského deníku velmi neoblíbený a mnozí ho označovali za autoritářského vůdce.

"Čin jako tento, kdy skupina žoldáků překoná ochranu prezidentské rezidence a zavraždí prezidenta v jeho pokoji, nemá ani v této zemi obdoby," řekl Fatton, který se vývojem na Haiti zabývá tři desetiletí."Měli jsme diktatury, převraty, sesazené prezidenty...ale i v těchto případech to nejhorší, co se prezidentům stalo, bylo, že byli posláni do ciziny," dodal.

Fatton připomněl, že Moïse čelil protivládním protestům od nástupu do úřadu v únoru 2017 a že zvolen byl v roce 2016 v opakovaných volbách jen s asi 18procentní účastí. "Byl viněn z korupce a kvůli tomu se proti jeho vládě konaly masové protesty. Studenti, právníci i odboráři vyšli do ulic a žádali jeho demisi. A protesty byly násilně potlačeny," uvedl haitský analytik, který přednáší na Virginské univerzitě ve Spojených státech. Demonstrace ale byly často násilné, lidé zapalovali pneumatiky, stavěli barikády a na bezpečnostní složky házeli kameny či zápalné lahve.

Moïse už přes rok vládl pomocí dekretů, protože volební období předchozího parlamentu vypršelo loni v lednu a nové volby se nekonaly. Panovaly také spory o délku jeho mandátu, opozice tvrdila, že mu vypršel letos začátkem roku. Nové volby se měly konat letos v září, s nimi se ale mělo uskutečnit i referendum o reformě ústavy, což opozice rovněž rozporovala.

Haiťané kromě chudoby žijí i v neustálém nebezpečí, jež představují ozbrojené skupiny. "Tyto gangy se staly hrozbou i pro vládu, protože někteří jejich šéfové jsou bývalí policisté a útočili na obyvatelstvo i na policii," uvedl Fatton. Ani on si ale nedovede představit, kdo by za vraždou prezidenta mohl stát. "Není nikdo, komu by tato situace mohla prospět, ani pro opozici není výhodná," dodal. V zářijových volbách, které se prozatímní vedení Haiti nyní bude snažit uspořádat v daném termínu, už Moïse podle ústavy neměl kandidovat.

Podle Fattona není pravděpodobné, že by za Moïseho vraždou byly zahraniční zájmy. "Haiti není s nikým ve válce, nemá ani velkou váhu na politické scéně, nemá ani žádné regionální spory," uvedl. Deník El País nicméně označil za Moïseho nepřítele autoritářskou vládu ve Venezuele.

Podle El País Moïseho nenáviděla řada lidí, včetně bohatých podnikatelů, které prezident v minulosti kritizoval za snahu ho svrhnout. Španělský deník jmenoval jako příklad rodinu Vorbeových, která podniká v energetice a s níž vedla Moïseho vláda právní spory.

Nepřátele si Moïse udělal i návrhem ústavní reformy, která měla mimo jiné ze dvou komor parlamentu udělat jednokomorový zákonodárný sbor, čímž by desítky senátorů přišly o místo a tím i o příjmy z korupčních zakázek. Moïse měl odpůrce i ve vlastní straně, jimž se například nelíbil poslední, už sedmý premiér. Tím jmenoval jen dva dny před svou smrtí prezident Ariela Henryho, který měl nahradit Claudea Josepha. Henry ale zatím nesestavil vládu a de facto tak zůstal premiérem Joseph. Nového premiéra by měl také za normálních okolností schválit parlament, jenže ten na Haiti nyní nefunguje, takže Moïse premiéra jmenoval dekretem.

El País i Fatton se shodli, že nejvlivnějším lídrem ozbrojeného gangu, který vydělává na prodeji drog a únosech a který v minulosti hrozil Moïsemu sesazením, je bývalý policista Jimmy Cherizier, zvaný Barbacoa. Ten otevřeně vyhrožoval Moïsemu "revolucí" či národním povstáním". "Je ale těžké si představit, že by byl logisticky schopen zorganizovat takový útok," míní Fatton.

Premiér Joseph, který se ujal vedení Haiti a ve středu vyhlásil v zemi výjimečný stav, naznačil, že útočníci byli cizinci. Řekl, že hovořili anglicky a španělsky. Úředními jazyky na Haiti jsou francouzština a haitská kreolština (vzniklá ovlivňováním jazyka dřívějších osadníků a domorodého obyvatelstva). Už ve středu večer místního času haitská policie na předměstí Port-au-Prince, ve čtvrti, kde byl prezident zavražděn, zabila čtyři podezřelé z útoku a dva zadržela. Jejich národnost ale vláda neoznámila.

S novým rozmachem epidemie v USA ožívají spory kolem nošení roušek

30.07.2021 20:41 Spojené státy zažívají novou vlnu epidemie covidu-19 a s ní také nové kolo vyhrocených sporů kolem…

Trump podle poznámek exnáměstka chtěl, aby ministerstvo zpochybnilo jeho…

30.07.2021 19:03 Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů dnes zveřejnilo nové materiály dokládající…

Počet mrtvých s covidem překonal 4,2 milionu, tempo opět zrychlilo

30.07.2021 15:01 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě v úterý podle údajů serveru…

Bývalého amerického kardinála McCarricka obžalovali ze zneužívání

29.07.2021 21:41 Bývalý americký kardinál Theodore McCarrick, který byl v roce 2019 po četných obviněních ze…

RB OSN prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice

29.07.2021 21:34 Rada bezpečnosti OSN dnes o rok prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice a další…

Vláda USA nastínila způsoby, kterými chce potlačovat migraci ze střední…

29.07.2021 17:07 Vláda Spojených států představila sadu obecných cílů, jejichž plnění by mohlo zmírnit příliv…

Aljaškou otřáslo zemětřesení, úřady varují před cunami

29.07.2021 09:43 Americké úřady dnes vydaly varování před vlnou cunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné…

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

28.07.2021 19:33 Americký prezident Joe Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou,…

Související:

Právě se děje